Mint azt már tudjuk, a napraforgó képes olyan mozgásra, ami követi a Napot az égen. Már több ezer éve rácsodálkozhattak erre a nem mindennapi jelenségre, de egészen 2016-ig senki nem jött rá, hogy mi irányítja ezt a folyamatot.
A kutatók több kísérletet is elvégeztek. A vizsgálatok során azt látták, hogy a napraforgó szára az egyik oldalon gyorsabban növekszik, mint a másikon. A reggeli időben egyes gének sokkal nagyobb számban működtek a szár kelet felé eső részén, majd délutánra ez megfordult. Mindezek ismeretében elmondhatjuk, hogy először a szár egyik oldala nő, majd a másik.
Ez alapján két növekedési mechanizmus dolgozik a napraforgóban: az egyik a növény normál növekedését működteti a rendelkezésre álló fény függvényében, a másik pedig a belső, cirkadián ritmus szerinti növekedés, ami a szárat egyik majd másik irányba hajlítja- olvashatjuk a szertár oldalán.
Molnár Roland az elmúlt hetekben több meseszép felvétellel is elkápráztatott minket, egyebek között a Somló-hegyről és a Balaton-felvidékről is érkeztek tőle madártávlatból készült felvételek.
A fotós hétfőn töltötte fel YouTube-csatornájára a legújabb videóját, melyen a Magyarországon legfontosabb és egyben legnagyobb területen termesztett olajnövény, a napraforgó földjét mutatja be a Vas megyei Uraiújfaluban.Forrás: Sokszínű Vidék
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése