0

2014-ben az egri Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület pályázatot nyújtott be a Norvég Civil Támogatási Alaphoz Csillagoségbolt-park létrehozásának előkészítésére a Bükki Nemzeti Parkban. „A fényszennyezés problémájának széles körű megismertetése, és Csillagoségbolt-park létrehozásának előkészítése a Bükki Nemzeti Parkban” című projekt támogatásban részesült és 2014. augusztusában elindult a munka.

A pályázat célja, hogy minél többen értesüljenek az élővilágot, és bennünket embereket is befolyásoló fényszennyezésről, mint a környezetszennyezés egyik formájáról, illetve fogékonyabbá váljanak az embereket az égbolt látnivalóira, a sötét égbolt megóvásának szükségességére és fontosságára. Célul tűzték ki, hogy felmérjék a Bükki Nemzeti Park fényszennyezettségének mértékét, irányt mutassanak, és népszerűsítsék a hatékony és kevésbé pazarló világítótestek elterjedését, segítsenek megóvni a természetvédelem, tájvédelem, és kulturális örökségünk szempontjából is igen fontos sötét égboltot.

Néhány fontosabb tevékenység, melyet programjukban vittek véghez:

Felmérés
Felmérték a Bükki Nemzeti Park fényszennyezettségét. A felméréseket égbolt háttérfényesség-mérővel (SQM) és halszemoptika segítségével végezték. A hamisszínes képen látszik a horizonthoz közeli fényszennyezés, mely elenyésző mértékű. Hasonlóan jó értékeket mértek a nemzeti park legnagyobb részén.

Lámpacserék
Sok helyen az átgondolatlan világítás miatt a fény nem a földet, hanem a környező tárgyakat, a fákat, az eget világítja meg, melyre egyáltalán nincs szükség. Megmutatták, hogy mi lenne a helyes út.

Demonstratív módon lámpatesteket cseréltek le, ezáltal csökkentve a fényszennyezést és egyben a fogyasztást is.

Tájékoztató fórumok, bemutatók:
Terepi és vetítőtermi előadások sorozatában sok ember megcsodálhatta az égbolt látnivalóit, értesültek a fényszennyezés problémájáról és a programról.

Mi is az a fényszennyezés?

A fényszennyezés a környezetszennyezés egyik formája, mely az éjszakai égbolt mesterséges kifénylésével jár. Ennek következtében eltűnnek az égboltról a csillagok. Azok a lámpatestek okoznak fényszennyezést, melyek a látóhatár (horizont) síkja fölé világítanak.

A fényszennyezés hatása az élővilágra

Mi is veszélyben vagyunk?

A fényszennyezésnek első sorban az éjszaka élő állatok a kárvallottjai. A kutatások azt mutatják, hogy a megvilágított területen élő denevérek táplálkozási ritmusát is megzavarja, melynek hatására kevesebb zsírt tudnak felhalmozni télire, illetve egyes csontjainak hosszában is visszafejlődés mutatkozik.

Változást okoz a madarak vándorlási útvonalaiban, ugyanis ők a csillagok állását és a Föld mágneses mezejét használják tájékozódásra.

Éjszaka repülő rovarokat kiváltképp vonzanak a városi lámpák, ekkor számos állatot láthatunk a lámpák környezetében körözni. Egyes lámpatípusok csak nőstényeket, vagy csak hímeket vonzanak, melynek következtében elmarad a párválasztás így a következő generáció várható létszáma is csökkent értéket fog mutatni.



Kevesen tudják, de a fényszennyezés ránk is hatással van. Az igazán pihentető alvás érdekében a legjobb, ha olyan sötét helyen alszunk, ahol semmilyen beszűrődő fény nincs. A melatonin nevű hormon, mely immunrendszerünk egyik bástyája, csak akkor tud termelődni, ha teljesen sötét van.

Mit szeretnének elérni programjukkal és milyen céljaik vannak?

Az egyesület szeretné felhívni a figyelmet a fényszennyezés problémájára, melyről eddig kevesen tudnak. Megmutatják, hogy mi lenne a helyes, követendő út, ennek érdekében demonstratív módon lámpatesteket cseréltek le.

Hazánkban, a Zselic és a Hortobágy után Csillagoségbolt-parkot szeretnének létrehozni, mely segít megőrizni a nemzeti park sötét égboltját. A természetes éjszakai környezet és a csillagos égbolt kulturális örökségünk része, melynek megőrzése természet- és környezetvédelmi szempontból is kívánatos.

fotó:  Bükki Csillagoségbolt-park | www.bukkicsillagpark.hu)

a cikk eredeti helye - csillagvidek.hu

Megjegyzés küldése

 
Top