0
Képeken az egyik legrejtélyesebb magyar természeti csoda

Ha valami különlegeset akarsz látni, nézd meg a kaptárköveket!

Magyarország területe nem szenved hiányt furcsa és különleges látnivalókban, legyen szó misztikus várromokról vagy éppen szokatlan természeti csodákról. A kaptárkövek vagy bálványkövek is ezek közé tartoznak: amellett, hogy látványuk is figyelemre méltó, izgalmassá teszi őket eredetük is, pontosabban az, hogy máig nem derült fény arra, egykor milyen célt szolgálhattak. Ha kíváncsi vagy rájuk, nézd meg a képeket!

Szomolyai kaptárkő - különleges és titokzatos látványt nyújtanak a furcsa fülkék.

Kaptárkő Egernél. A magasságukat tekintve 1-15 méter közötti, süveg formájú, csúcsos sziklák a vulkanikus eredetű, puhább kőzetek erodálódása révén jöttek létre.

Azt azonban, hogy pontosan kik alakították ki bennük a sokszor több mint fél méter magas, 30 centiméter széles és ugyanilyen mély lyukakat, nem lehet tudni. A képen a szomolyai Nagy-kaptárkő látható.

Valószínű, hogy a 11. és 14. század között hozták létre a kis ablakokat az ismeretlen kezek. Egyes feltételezések szerint méhészkedéssel foglalkozó bolgár törzsek használták őket kaptárnak, míg mások szerint a népvándorlás és az Árpád-kor örökségei, és áldozatok elhelyezésére szolgáló, szent helyként tisztelték őket.

Az Ördögtorony Cserépfalunál. Léteznek elméletek, melyek szerint emberi hamvak tárolására szolgáltak a fülkék.

Nyerges-hegyi kaptárkövek Eger külterületén.

Kaptárkő Noszvaj közelében. Ma Magyarország területén 73 kaptárkő található 471 fülkével, többek között Eger, Egerszalók, Cserépfalu, Noszvaj vagy épp Szomolya környékén.


Forrás: FEMINA.HU

Megjegyzés küldése

 
Top