0
465 évvel ezelőtt, 1552. szeptember 9-10-én  a  törökök 60-70 ezer fős hadserege megkezdi a Dobó István parancsnoksága alatt álló egri vár ostromát, amely később a várvédők sikerével  zárult 1552. október 17-én és mindmáig a magyarság egyik legnagyobb győzelmeként tartják számon.

Temesvár elfoglalása után a Kara Ahmed pasa vezette török fősereg az újonnan épült szolnoki vár alatt egyesült Hadum Ali budai pasa csapataival. A török sereg szeptember 9-11. között érkezett a "Felvidék kapujá"-nak tartott egri vár alá.

Kapitányai Dobó István és Mecskey István. Próbált katona 1094 volt a várban, a szomszéd megyékből még 824 gyalog jött be, többnyire paraszt, kiket Dobó az ágyúk mellé állított. Óriási volt a törökök száma, de a magyarok fegyverzetben felülmúlták elleneiket, kiknek csak pajzsuk és kardjuk volt, míg a mieinket páncél védte és hosszú lándzsájuk vagy puskájuk tette támadásra alkalmassá.

A harmincnyolc napos ostrom azonban a jelentős túlerő, árulás, majd az egykori székesegyházban elraktározott lőpor felrobbanása ellenére is sikertelen maradt. A törökök október 18-án megkezdték a visszavonulást.

Eger ostroma 1552-ben. Vízkelety Béla műve Franz Kollarž litográfiája alapján

Soha előbb nem működött Magyarországon egy ostromnál oly nagy tüzérség, úgy hogy 12.000 ágyúgolyót szedtek össze a várban.

Nemrégiben találtak rá Dobó István földi maradványaira a Felvidéken, Dobóruszkán, ahol újratemették az egri hőst.

forrás: zala.hu

Megjegyzés küldése

 
Top