Eger vár 1552-es győztes viadala sok történelmi hőst adott Egernek és az országunknak. A vár vezető harcosai különösen Gárdonyi Géza „Egri csillagok” regénye alapján váltak ismerté, így Dobó István várkapitány és tisztjei Bornemissza Gergely, Mekcsey istván, Zoltay István stb.
Az ostrom után a végvár védelmének időszaka következett 1596-ig, amikor az oszmán sereg elfoglalta a várat. A vár elestéig az egri végvári vitézek védték a környéket a portyázó oszmánok ellen.
Ennek az időszaknak volt hőse Balázsdeák István vicekapitény (alkapitány) aki az egri vár 1552-es török ostromát követő időszak legkiválóbb végvári vitéze volt. 1557-től 1592-ig volt egri lakos és katona Egerben. Pályafutását, mint huszár kezdte és később a ranglétrán hadnagy, majd főhadnagy lett. 1582-től ő volt a vár vicekapitánya.
Nagyon sok győztes végvári harcban részt vett, a legtapasztaltabb és a legbátrabb vitéz volt akkor. Országos elismertségére utal, hogy a végvárak kapitányai 1583-ban őt küldték az országgyűlésbe, hogy vitézek nehéz helyzetét előadja. Itt bátran kiállt a végvárak körülményeinek javítása érdekében. Szolgálata alatt kilenc főkapitány volt a parancsnoka.
A főkapitány-váltások közötti időszakokban, néhány hónapig, olykor egy évig is, mint alkapitány, ő vezette a várat. Az 1588-as szikszói csata, amely a végvári vitézek legnagyobb diadala volt, a korabeli okiratok és szemtanúk írása alapján nagyban az ő érdeme. Balázsdeák vette rá Rákóczi Zsigmond főkapitányt, hogy menekülés helyett újra támadják meg az éj lepte alatt a törököket és ez vezetett győzelemre.
Habsburg Rudolf király 1589-ben kiemelkedő vitézi képessége jutalmául nemesi rangot és birtokot adományozott neki. Sajnos kiváltságait nem sokáig élvezte, ugyanis 1592-ben a törökök az egrieket tőrbe csalták, amikor is sebesülten fogságba esett. Öt évet töltött a hírhedt Isztambuli Jedikula börtönben.
Kiváló törökverőként ismert és ünnepelt hős volt az országban, ezért Báró Pálffy Miklós bányavidéki főkapitány addig nem nyugodott, amíg 1597. évben őt ki nem váltotta a fogoly Hasszán koppányi bégért cserébe. Így került Balázsdeák haza, azonban az egri Piac utcai házába nem mehetett, mert az oszmánok 1596-ban elfoglalták a várost.
Emiatt báró Pálffy szolgálatában állt, aki lovastiszti állást adott neki nagy fizetséggel. Hősünk további sorsáról sajnos nincs adatunk, de biztosra vesszük, hogy báró Pálffy oldalán tovább harcolt. Ha nem csatában esett el, akkor valószínű a hosszú rabság szenvedései vitték sírba őt.
Ez a nagyszerű ember a hazájáért és Egerért küzdött 35 éven keresztül
Érdemei szerint őriznénk emlékét, ha utcát neveznénk el róla városunkban. Az egri utcanevek átvizsgálása alapján megállapítható, hogy Eger 135 éves korszakából (1552-1687 ) nincs utca híres egri emberről elnevezve.
bővebben a cikk, forrás: eredeti helyén olvashatsz: erdei.ewk.hu
Erdei László
forrás: www.erdei.ewk.hu
Megjegyzés küldése