Az Eszterházy Károly püspök szobor talapzatán felirat található, amely szerint a püspök – aki kezével a Líceumra mutat – „az egyetem alapítója.” A téma szakavatottjai szerint viszont nem.
Dr. Soós Imrének, a Heves Megyei Levéltár egykori igazgatójának a témáról megjelent tanulmányában – Barkóczy Ferenc vonatkozó érdemeinek ismertetése után – egyebek mellett a következők olvashatók: „S hogy az egyetemi intézmény két évtizedes vajúdás után sem valósulhatott meg Egerben, arra a magyarázatot a Mária Terézia-féle országos tanügyi reform célkitűzéseivel való összeütközésben kell keresnünk. (…)
Az Ürményi József kancelláriai tanügyi előadó által kidolgozott országos tanulmányi rendtartást — Ratio Educationis-t — az uralkodó 1777-ben adta ki. Ez az elemi népiskoláktól kezdve az egyetemekig terjedően szabályozta a tanügy szervezetét.
A Ratio 14. §-a pedig így hangzott: Magyarországon csak egyetlen egyetem működik, éspedig a budai. (…) Az állami kultúrpolitikának a Ratio Educationis 14. §-ában kifejezett korlátozó törekvése 1777-ben végleg eltemette az egri iskola egyetemi rangra emelésének minden lehetőségét. Eszterházy is belátta ezt s 1777 után többé nem Universitas, hanem a szerényebb líceum néven nevezi három fakultásos iskoláját.” (A tanulmány címe: Az egri egyetem felállításának terve (1754—1777). Megjelenési helye: Az Egri Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei V. Eger, 1967.)
Dr. Mészáros István, akadémikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora az említetteket a következőkkel egészítette ki: „1784 októberében II. József Egerben járt s tárgyalt a püspökkel. Erről Eszterházy 1784. november 1-én hosszú levélben számolt be Batthyány Ignác gyulafehérvári püspöknek, volt egri nagyprépostjának.
Ebben többek között ezt írta: amióta nem akarják az egyetemet Pestről Egerbe áthelyezni, azt az okot hozzák fel, hogy a Líceum épülete nem képes befogadni az összes tudományszakot (=vagyis a három fakultást). De hát Pesten vagy Budán egyetlen épület fogadja vagy fogadhatja be? Könnyebben lehetséges ez itt, Egerben.
A királyi egyetem Egerbe helyezését tehát ekkor már elvetették, ezzel az egri egyetem ügye a 18. században végképp lekerült a napirendről.” Eszterházy Károly püspök „ekkor, 1784-ben végkép letett egyetemalapítási szándékáról: a megvalósulás lehetősége ekkor vált teljesen lehetetlenné.” (A tanulmány címe: Egyetemszervezési tervek Egerben 1754-1948. Megjelenési helye: Magyar Egyháztörténeti Vázlatok 1993/-1-2. sz.)
S végül következzen az, amit dr. Bitskey István akadémikus ír a témáról: „Az 1770-es évek elején Egerben az egyetemi karok tanulmányait előkészítő bölcselet, valamint a teológia, a jog és az orvostudomány oktatása is olyan kezdeményeket mutatott, amelyek egyetemi fakultásokká voltak fejleszthetők.
Jól ismert tény, hogy az épület is készen állt a feladatra, hogy otthont adjon a létesülő univerzitásnak. Közép-Európa egyik legszebb barokk alkotása (…) azonban mégsem válhatott a felsőfokú tudományok oktatásának otthonává, mert nem kapott engedélyt az egyetemi képzésre.” (A tanulmány címe: Eger a barokk kori Közép-Európában. Megjelenési helye: Az Egri Domus Universitatis és Líceum című 2013-ban kiadott kötet).
bővebben a cikk eredeti helyén olvashatsz: HEOL.hu
Megjegyzés küldése