Ismét sokan búcsúztatják majd zajjal az óévet, ám azt nem árt tudniuk, hogy a pirotechnikai tevékenységekkel kapcsolatos szabályok az idén sem változtak.
A hármas kategóriába tartozó tűzijátékok korlátozás alatt állnak, december 31-ig lehet megvásárolni, és használni december 31. este 6 óra és január 1-je reggel 6 óra között lehet. A petárdázásért komoly büntetésre számíthatnak a szabályszegők.
A polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló 2011-es kormányrendelet alapján a pirotechnikai termékeket továbbra is négy osztályba sorolják: a jogszabály szerint az egyes és kettes kategóriába sorolt termékeket egész évben meg lehet vásárolni és a megfelelő szabályok szerint fel lehet használni.
„Az 1. pirotechnikai osztályba tartozó termékeket a 14. életévüket betöltött személyek, míg a 2. pirotechnikai osztályba tartozó termékeket a 16. életévüket betöltött személyek egész évben engedély nélkül megvásárolhatják és használhatják” – írja oldalán a rendőrség.
Szilveszterkor 12 órán át használhatók fel a tűzijátékok
Jó kezekben a tűzijátékok a legtöbb társasági összejövetelen teljessé tehetik az új év köszöntését. „A tűzijátékok rendeltetésszerű használata elősegíti az ünnepi hangulatot. Ezek a pirotechnikai kellékek korábban kevésbé voltak elérhetők, a 21. században azonban az ünnep részévé váltak” – mondta Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a hirado.hu-nak.
A hármas kategóriába tartozó termékeket engedély nélkül kizárólag nagykorú személyek vásárolhatják meg, birtokolhatják és tárolhatják, de csak a megjelölt, december 28-tól 31-ig tartó időszakban. Ezután a termékeket december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig használhatják fel.
A fel nem használt pirotechnikai eszközöket január 5-ig szabad megtartani,
az el nem használt termékeket a forgalmazó köteles visszavenni,
viszont a vételárat nem köteles visszafizetni.
„Az 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijátéktermékeket magánszemély egy időben és helyen összesen egy-egy kilogramm nettó tömegig tárolhat, míg a csak év végén megvásárolható tűzijáték termékekből egy időben és helyen összesen három kilogramm nettó tömeg tárolható” – olvasható a rendőrség oldalán.
A négyes kategóriába tartozó termékeket professzionális célra, szakképzett pirotechnikusok számára készítették, így azok birtoklása és felhasználása a megfelelő felhatalmazás nélkül büntetendő.
A terméken elhelyezett felirat mindent elárul
Nem mindegy, hogy hol vásároljuk meg a tűzijátékot, mert csak a működési engedéllyel rendelkező eladóknál biztosított, hogy a terméket minőségileg bevizsgáltak és tanúsították. Ha olyan árustól vásárlunk terméket, akinek nincs működési engedélye, akkor könnyen lehet, hogy hibás és a testi épségünkre, valamint a környezetünkre veszélyes terméket kapunk.
A rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentők közös, pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Huszák András, a Készenléti Rendőrség tűzszerész főosztályának vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a kapualjakból, csomagtartókból, piacokon árult termékek biztosan nem legális forrásból származnak. Akár sérültek is lehetnek, így súlyos, például
csonkolásos baleseteket okozhatnak
– tette hozzá.
Megemlítette, hogy az elmúlt évek legsúlyosabb, maradandó fogyatékossággal járó baleseteit mind olyan termékek okozták, amelyeket az internetről, elsősorban Szlovákiából szereztek be.
Hangsúlyozta: az eszközöket száraz helyen kell tárolni a felhasználásig, felhasználáskor pedig biztonságos távolságba, legalább 15 méterre el kell távolodni tőlük.
„Soha nem szabad gyerekekre bízni ezeket az eszközöket”
– nyomatékosította.
Sokat segíthet a legális termékek felismerésében a rájuk helyezett felirat elolvasása. Ez alapján nemcsak a helyes felhasználásról, de a termék eredetéről is megbizonyosodhat a vásárló. Az osztályvezető tájékoztatása szerint az idén 664 ideiglenes forgalmazási engedélyt adtak ki, a legálisan árult termékekhez minden esetben magyar nyelvű használati útmutató tartozik.
Mintegy kétezer tűzoltó és 500 tűzoltóautó áll készenlétben
Sándor Roland, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tűzmegelőzési főosztályának vezetője hangsúlyozta, hogy
valamennyi ideiglenes elárusító helyen végeznek tűzvédelmi ellenőrzést.
A többi között vizsgálják, hogy a konténer megközelíthető-e tűzoltóautóval, illetve rendelkezésre áll-e oltóanyag – közölte.
Azt is elmondta, hogy szilveszteréjjel mintegy kétezer tűzoltó és 500 tűzoltóautó áll készenlétben.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy
a pirotechnikai eszközök nagyon súlyos, akár halálos sérülést is okozhatnak,
ezért a mentők szempontjából nincs biztonságos eszköz.
A mentők szilveszteréjjel átlagosan mintegy háromezer riasztást kapnak – tette hozzá.
A petárdabirtoklást is súlyos büntetéssel „díjazza” a rendőrség
A petárdázást egy kormányrendelet továbbra is tiltja, és az illegális termék birtoklása is szabálysértés.
A petárda és a tűzijáték használata ön- és közveszélyes lehet, ezért a rendőrség a forgalmazását és a birtoklását is szigorúan ellenőrzi. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint tavaly a szilveszteri tűzijátékok miatt 25 esetben keletkezett tűz.
A petárdázók hajlamosabbak az agresszív, normaszegő magatartásra
„Sajnos kevesen vannak, akik rendeltetésszerűen használják a pirotechnikai termékeket. Sokszor – főleg a fiatalok esetében – ezek az eszközök az erőfitogtatás részévé válnak. Nem mérik fel, hogy milyen kárt okoznak vele, és mások megfélemlítése, valamint a károkozás lesz az elsődleges cél” – mondta Makai Gábor.
Hozzátette, az az ember, aki petárdát dobál, egész évben használ olyan eszközöket, amikben ott van az agresszió. A szabályszegő embereknél általában a hétköznapokban is tetten érhető a normaszegő magatartás, és a bűnelkövetés valószínűsége magasabb.
Az emberek ünnepelnek, az állatok rettegnek
A szilveszter az embereknek az ünneplés, a háziállatoknak pedig a rettegés óráit hozza el. Az országos állatvédelmi főfelügyelő, Pallós László az M1 műsorában kiemelte: az állatok nincsenek hozzászokva a hirtelen hang- és fényhatásokhoz.
Ijedtségükben megpróbálnak kitörni a helyükről, elszökni, menedéket találni valahol,
ezért ilyenkor sok baleset érheti őket.
A macskák és más házi kedvencek is megijedhetnek a hirtelen dörrenésekre. Az állatvédelmi főfelügyelő ezért azt javasolta a gazdáknak, hogy ha tehetik, maradjanak kedvenceik közelében, legyenek velük együtt, vigyék be a lakásba és próbálják folyamatosan nyugtatni őket.
Ha mégis elszöknek az állatok, a plakátolás mellett az egyre népszerűbb közösségi felületeken, a környékbeli állatorvosoknál, az ebrendészeti telepeken és a menhelyeken is érdemes érdeklődni – mondta.
Az elszökött állatokat a Mol és a Vigyél Haza Alapítvány együttműködése révén országszerte a társaság 123 mikrochip-leolvasóval rendelkező benzinkútján is kereshetik a gazdáik.
A Mol – melynek segítségével az együttműködés kezdete óta több mint ezer elkóborolt kutyának segítettek – közölte: tavaly szilveszter éjszaka 91 kutyát vittek be a töltőállomásokra, közülük 71-nek volt chipje, így a sikeres leolvasás után visszajutottak gazdáikhoz.
MTI fotó: Komka Péter, illusztráció
forrás: MTI
Megjegyzés küldése