Az elmúlt 20 millió év legnagyobb vulkáni kitöréseit produkáló időszaka 14 és 18 millió éve volt és mindez a Pannon (Kárpát) medencében történt!
Több mint 4000 km3 vulkáni anyag terült szét a térségben és még >1000 km távolságban is hullott a vulkáni hamu! Bár a vulkáni képződmények nagy része fiatal üledékkel eltemetve a felszín alatt van, gyönyörű feltárásai láthatók a Bükk előterében és a Mátrától északra, Sirok és Tar térségében!
Megjelent az erről szóló összefoglaló tanulmányunk Réka Lukács vezetésével a neves Earth-Science Reviews folyóiratban (https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S0012825217303409). Réka, óriási munkával, szisztematikus mérésekkel és adatértelmezéssel több mint 1400 piciny, hajszál nagyságával összemérhető kristályokon határozta meg a kristályosodási korokat, majd következtetett a vulkánkitörések idejére.
A figyelemre méltó eredmények hozzásegítenek jobban megérteni a Pannon-medence kialakulásának korai időszakát, segíti a miocén rétegtan és a jelentős tektonikai események időbeli pontosítását, sőt a tágabb térségben ekkor uralkodó Paratethys képződményeinek korrelációját és persze felhívja a figyelmet arra, hogy ebben az időszakban Európában a Pannon-medencében zajlottak a legizgalmasabb, legjelentősebb vulkáni események!
E képződmények vizsgálata hozzásegít ahhoz is, hogy jobban megértsük milyen folyamatok állnak e hatalmas vulkánkitörések mögött.
A tanulmány néhány hétig még szabadon letölthető!
Forrás: – Tűzhányó Blog
Megjegyzés küldése