Megkezdődött az egri bazilika rekonstrukciója. Kormányzati támogatással újul meg a neves műemlék és környéke. A munkák a tervek szerint 2022 őszére fejeződnek be.
Az egri bazilika belső rekonstrukciója több részből áll. A legfontosabb, hogy a szentélyben a liturgikus tér átalakul. Új, szembe miséző oltár, felolvasó és húsvéti gyertya kerül elhelyezésre. A tervek szerint mindhármat, valamint a kereszthajóba épülő új keresztelő kutat különleges puciscai kőből faragják, azonosan a 110 évvel ezelőtt felállított szószék kőanyagával.
A további nagy változást az jelenti, hogy a kanonoki stallumok az eredeti helyükre kerülnek vissza, az érseki trónt és a papi székeket a hívekhez közelebb hozzák – tájékoztatta szerkesztőségünket a tervező és most a kivitelezés lebonyolítását végző Hadas Építész Kft. ügyvezetője, Rudolf Mihály DLA építész.
Mindezek mellett festő-restaurátor művészek közreműködésével újulnak meg a kupolák és a falak, az oszlopok és a falpillérek pedig klasszikus műmárványt kapnak. A tervek szerint az oszlopfejezeteket aranyfüstlemezzel borítják.
Teljes egészében kicserélik a főtemplom elektromos-, illetve gyengeáramú rendszerét. Ezek nagy része a padozat alá kerül. A szakemberek arra törekszenek, hogy a jelenlegi padlóburkolat anyaga felújítva visszakerüljön.
A bazilika új világítási rendszert is kap. A meglévő szép lámpákat iparművész munkával felújítva építik vissza és a legszebb korabeli lámpaburákat újragyártva helyezik azokra.
A templom belső és külső szobrait is restaurálják, az altemplomban pedig páraelszívó rendszert, valamint új világítást szerelnek. A főtemplom homlokzata új festést kap, a színeket egy az érseki levéltárban fennmaradt korabeli akvarell alapján választják ki.
bővebben a forrás eredeti helyén olvashatsz: turizmus.com/
Megjegyzés küldése