0

Szilvásvárad szinte kifogyhatatlan élményforgatagot kínál az ide látogatóknak. Megpihenhetünk egy erdei tisztáson, vízesést csodálhatunk, felszállhatunk a bájos erdei kisvasútra. De ugyanakkor ősemberek nyomába eredhetünk, grófi kastélyba vezethet az utunk, zárásképp pedig a lipicai ménes ejthet ámulatba bennünket.

Bármilyen hihetetlenül is hangzik, mégis igaz. Szilvásvárad már közel negyvenezer éve lakott település. Persze, az Istállós-kői-barlangban élő kőkori emberek még nem a mai fogalmaink szerinti települést, közösséget alkottak.

Heves megye bélapátfalvi járásában található a község, amely a Bükk egyik legkedveltebb kirándulóhelye. A közelben már bemutatott Szarvaskőhöz és Felsőtárkányhoz hasonlóan Szilvásvárad is gyönyörű természeti környezetben fekszik. A település a honfoglalás korában az Ug-nemzetség területe volt, 1332-ben Károly Róbert pedig a Széchyeknek adományozta. A település neve Warad és Warada formában található meg a korabeli iratokban. 1365-ben Nagy Lajos király birtokává vált, már Zylvaswarad néven. 1666 és 1894 között a Keglevich grófok tulajdonában volt. Ez időszakra tehető a település fejlődése, az első manufaktúrák megjelenése.

A református faluban az iparon kívül a grófi lakók is nyomot hagytak: ennek köszönhető a ma is látható kastély. Az 1900-as években a cseh nemzetiségű Wesselyekhez került a község, akik elhozták a modern ipart. A bélapátfalvi cementgyárhoz kapcsolódóan kőbányát, iparvasutat és mészüzemet építettek.

Túra a Bükkbe

Ha Szilvásvárad vagy a környéke az úticélunk, kötelező ellátogatni a Szalajka-völgybe. Megtehetjük ezt gyalogosan, vagy az egykori iparvágányon közlekedő Erdei Vasúttal is. A Szalajka-patakban megcsodálhatjuk a pisztrángokat, a hegy tetején pedig elérhetjük az Istállós-kői-barlangot.

borítókép, turisztikaitanulmanyok.hu/

bővebben a forrás eredeti helyén olvashatsz:
https://szallaszona.hu/szilvasvarad-a-kihagyhatatlan-elmenyek-faluja/

Megjegyzés küldése

 
Top