Amíg régen a népszokások a mindennapok részét képezték és egyfajta rendszert adtak az évnek, addig manapság ezt kezdjük elfelejteni, egyik nap követi a másikat.
Ebből az évszázados hagyományból szeretne a Dankó Rádió a hallgatóinak visszacsempészni egy keveset, hogy a hétköznapok szürkeségében is megálljunk kicsit és ránézzünk a naptárra. A Tudta-e? című mindennapi népzenei szótár hétfői adásaiban erre vállalkozik dr. Juhász Katalin, néprajzkutató.
„Amikor tavaly elkezdtem az adásokat szerkeszteni, arra gondoltam, milyen jó lenne hétfőnként öt percet áldozni arra, hogy tudatosítsuk a hallgatókban, hol is tartunk éppen, mi az, ami az elkövetkezendő hetet különlegessé, egyedivé teszi. Ezzel egyfajta ritmust vihetünk a hétköznapokba. Ismerős dolgokról, vagy éppen különleges szokásokról hallhatnak az érdeklődők, s nem mellékesen, olyan – az adott jeles naphoz kapcsolódó – dalok, zenék is terítékre kerülhetnek, amelyek alig ismertek” – árulta el dr. Juhász Katalin, a hétfői adások szerkesztője, aki azt is hozzátette, hogy a jelenlegi helyzetben sok hallgató számára különösen fontos lehet ez a színes öt perc.
Ettől az évtől a Tudta-e? sorozat hétfői adásainak, a Halmos Béla program támogatása jóvoltából már videóváltozata is megjelenik a Dankó Rádió Facebook oldalán.
A következő hetekben a Tudta-e? sorozat hétfői adásaiban szó lesz a Szent György napi hagyományokról, a májusfaállítás szokásáról, aztán következik a Pünkösd, az úrnapi virágszőnyeg, de foglalkoznak majd az esővarázslással, és más, időjáráshoz kapcsolódó hiedelmekkel, szokásokkal is. A hét többi napján pedig a táncházmozgalomról, a magyarság és a nagyvilág sokszínű népzenéjéről tudhatnak meg érdekességeket a Dankó Rádió hallgatói.
A 2017-ben indult Tudta-e? című napi népzenei szótár szerkesztői és műsorvezetői: Dr. Juhász Katalin, Sebő Ferenc, Kiss Ferenc és Novák Péter.
A címlapfotó illusztráció.
forrás: hirado.hu
Megjegyzés küldése