Matyóföld természeti látnivalókban gazdag tája mellett, a hagyományaikat hűen ápoló matyók barátságos vendéglátása várja a Mezőkövesd térségébe látogatókat.
Az Alföld északi részén elterülő Matyóföldről valószínűleg minden magyar hallott már.
Az egyedi népművészetéről elhíresült tájegység elsősorban a népviseletéről és a hímzéséről vált ismertté, amit nemcsak itthon, hanem nemzetközi szinten is elismertek
– 2012-ben ugyanis felkerült az UNESCO Világörökségi Listájára.
Mezőkövesdet Matyóföld fővárosként tartják számon, amely napjainkban egyrészt őrzi a hagyományokat, másrészt az infrastruktúrájával megfelel a mai elvárásoknak. A név eredetére vonatkozóan több elképzelés is van. Az egyik szerint egy becézett alakról, a másik nézet szerint pedig gúnynévről van szó.
Mezőkövesdi Hadas városrész - Matyó tájházak
Jellegzetes matyó épületeket lehet megtekinteni a Hadas városrészben.
A matyó főváros, Mezőkövesd egyik legérdekesebb városrésze Hadas, amely népi műemlékházaival, és szabálytalanul kanyargó kis utcáival hozza közelebb ezt a jellegzetes világot. A meszelt falú, nádtetős parasztházakkal 150-200 évet utazhatunk vissza az időben és megismerhetjük az ekkoriban jellemző mezővárosi életformát.
A városrész annak köszönheti a nevét, hogy ezekben az időkben így hívták az egymással rokonságban álló családokat, akik gyakran maradtak egy udvaron vagy egymás közeli szomszédságában. Itt lelt otthonra a Bútorfestő Alkotóház és Hímzőház, a Mézeskalács Ház, a Kisjankó Bori Emlékház, illetve a Festőművész Alkotóház és a Tűzzománcos Ház is.
borítókép - Szutor Erzsébet
forrás: termalfurdo.hu
Megjegyzés küldése