0

A szürke hangulatot megtöri a bágyadt napsugár, ami csak erőlködve tud olykor utat törni a felhők között, mindig csak néhány másodpercre. Néha a Varkoch-kapun dolgozó munkások kopácsolása töri meg a némaságot, s a kitartó munka egyre karakteresebbé varázsolja az eddig csonkán álló hajdani bejáratot.  

Halkan zúg a számítógép, finoman szól a zene a háttérben. Ez is a múzeum. Most zajlik az a tevékenység, amit múzeumi kutatómunkának hívunk. Ilyenkor belemerülhetünk egy másik világba, és faggathatjuk a kéziratokat, dokumentumokat, fotókat, tárgyakat – a múlt megannyi emlékét, amik a múzeum kiállításaiban vagy a raktárak polcain pihen. 

Amikre ilyenkor bukkanunk, azokból lesznek majd a kiállítások, múzeumpedagógiai foglalkozások, múzeumi programok. Azok a felismerések, amelyek most kiviláglanak, idővel a témái lesznek konferenciáknak, köteteknek, iskolai tananyagnak, foglalkoztató füzeteknek, a tárlatvezetéseknek, fegyver-és viseletbemutatóknak – megannyi interpretációja a gondosan csokorba gyűjtött tudásnak.

Irodalmi muzeológusként Gárdonyit faggatom: mi az, amit még nem mondott el, melyik rejtett zugba nem kukkantottam még be – a titkok elrejtésében nagymester volt – mit tartogathat még ennek a különleges embernek a hagyatéka? Ezek a kérdések foglalkoztatnak olyan egyszerű tevékenységek közben is, mint a leltározás, a gyűjteményi revízió, a raktárrendezés. 

 A muzeológiára tanító első mesterem, Dr. Korompai János bácsi volt. Ő mondta, hogy a Gárdonyi-hagyaték teljes megismeréséhez 100 év kell. Hát haladok előre a megismerésben, morzsolom az éveket és gyűjtöm a titkokat. Amire rájövök, amit a „lélekrezgés” gárdonyis módszerével felismerek, azok lesznek az újabb kiindulópontok.

Egy fontos, mai felismerés, kiindulópont:

„Csak nyugodt lelkű ember lehet boldog. Akinek a homlokán nincsenek soha fellegek. Akinek a lelkében nincs soha iszap, se ő nem sároz, se őt nem sározhatják be. Minden gondolata egyenes, becsületes.”

Részlet Gárdonyi Géza: Földre néző szem, égre néző lélek című művéből.

Sz. Király Júlia - Dobó István Vármúzeum, irodalomtörténész muzeológus

www.egrivar.hu

Megjegyzés küldése

 
Top