Voltak-e "menő" építési vállalkozók 200-300 évvel ezelőtt Egerben? - Hát persze, de nevezhetnénk őket a barokk generálkivitelezőinek is, bár akkoriban leginkább palléroknak hívták őket. (Innen ered a pallérozott, azaz kicsinosított, kimunkált jelentésű szavunk.)
Mi most egy olyan "építési vállalkozót" választottunk ki Eger múltjából, akinek munkái mellett minden egri kirándulás alkalmával elsétálunk, de nem is gondolunk arra, hogy micsoda építésztehetség lehetett, ha jó volt kőművesmesternek, munkavezetőnek, pallérnak, sőt tervezőként is szemet gyönyörködtetőt alkotott Egerben és környékén a XVIII. században. Povolni Jánosról van szó, akinek érdemes a nevét megjegyezni, mert az ő szervezőkészsége, szaktudása köszön ránk a régmúltból, ha megcsodáljuk a Líceum, a püspöki (érseki) palota, a volt Angolkisasszonyok Intézetének épületét.
Eger, 1951. augusztus 12. Az egri Dobó István Gimnázium épülete, az emeleten rokokó
stukkókeretes szoborfülkékben Szent Ignác- és Szent Alajos-, valamint Immaculata-
szobor látható. MTI Fotó/Magyar Fotó: Járai Rudolf
Az épületet a jezsuiták építették 1754-ben. A rend feloszlása után a ciszterciek kapták meg az épületet. 1787-től királyi gimnáziumként működött. A múlt században a hadsereg kaszárnyaként használta. 1890-ben Eger város képviselői bezáratták,hogy városi támogatással egy állami reáliskolát hozzanak létre. Az iskola nevét 1921-ben Dobó Istvánról kapta, a vitéz várkapitányról, aki 1552-ben megvédte a török támadástól az egri várat. A 2. világháború után 1986-ig volt egy erdészeti osztály is, 1974-1994 között pedig a Lenkey János Honvéd Kollégium diákjai is tanultak itt. 1991 óta az iskola négy- és nyolcosztályos gimnáziumként működött, jelenleg négyosztályos rendszerben tanít.
Dolgozott a papi szeminárium átépítésén, valamint hozzá köthető a Nejmajer-ház is a Dobó tér és az Érsek utca sarkán. Sőt a belváros panorámaképe sem lenne teljes az általa tervezett és épített Rác templom nélkül.
Története az 1808-ban bekövetkezett halálával nem ért véget. Egyrészt Eger belvárosa őrzi tehetségének nyomait, másrészt fia, az egri születésű Povolni Ferenc folytatta apja munkásságát, és nem kevésbé híres épületekkel, építményekkel ajándékozott meg bennünket, mint például a hortobágyi Kilenclyukú híd, a debreceni református templom tornya vagy éppen a palóc katedrálisnak nevezett, pétervásárai templom.
De természetesen, ha Egerben járnak, érdemes elsétálni a két Povolni saját építésű lakóházához is, és ott eldönthetik, hogy a "suszternek lehet-e jó cipője": Eger, Tárkányi Béla utca 8.
a forrás eredeti helye: https://elmenysetak-egerben.webnode.hu/
Megjegyzés küldése