
Egy új videóban látható, amint két méh közösen lecsavarja egy üdítős üveg kupakját azért, hogy hozzáférjenek a cukros folyadékhoz.
A mai digitális korban természetesen már át kell gondolnunk, hogy csupán számítógépes animációval van-e dolgunk, vagy a méhek egyszerűen „lelökték” a már letekert kupakot. Akárhogy is történt, érdemes átgondolni, hogy a méhek vajon képesek lehetnek a videóban látott mutatványra?
A felvételt a feltöltői szerint a brazíliai Sao Paulóban készítette egy munkás az ebédszünetében. Természetesen sokan kételkednek a videó hitelességében, hiszen hogyan lenne képes ilyen intelligens viselkedésre a két apró agyú rovar?
Az alábbi videón látható a méhek hihetetlen mutatványa:
Az utóbbi években a tudomány azonban számos esetben bebizonyította, hogy az állatok agyának mérete nincs mindig összefüggésben a képességeikkel. Például a kisebb állatok testében az idegsejtjeknek jóval kevesebb sejtet kell hogy irányítsanak, így elég számukra a kisebb agy is. Ezenkívül a neuronok közötti komplex kapcsolatok megléte sokkal fontosabb lehet, mint az idegsejtek mennyisége.
1962-ben például Karl von Frisch kijelentette, hogy a darazsaknak túl kicsi az agyuk ahhoz, hogy gondolkodjanak, ezért a viselkedésüket az ösztönöknek tulajdonította. Ezt csupán egy évtizeddel azelőtt mondta, hogy elnyerte volna a Nobel-díjat a méhek kommunikációjának vizsgálatáért. Azóta pedig méginkább megváltozott az, ahogy az állatok intelligenciájáról gondolkodunk, számos módon tesztelték a méhek agyának képességeit is az utóbbi évek kutatásaiban.
A vizsgálatokból kiderült, annak ellenére, hogy a méhek agyának mérete csupán az emberi agy 0,0002 százaléka, meglepően intelligensek.
A méhek nemcsak arra képesek, hogy egymástól tanuljanak, de eszközöket használnak, sőt vissza tudnak számolni nulláig, és alapvető matematikai egyenleteket is képesek megoldani.
Még ma is él az a nézet, hogy a rovarok csak az ösztöneik szerint élnek, és nem képesek megoldani ismeretlen feladatokat. Azonban egy üdítős üveg kupakjának lecsavarása semmiképpen sem olyan ösztön, ami a természetben fejlődött ki. A szkeptikusok biztosan azt mondanák, hogy a méheknek a felvételen csak szerencséjük volt, érzékelték az édes folyadékot, és csupán véletlenszerűen cselekedtek az akadályokkal szemben.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a természet még mindig meg tud lepni minket. Például már kiderült, hogy a méhek egyetlen idegsejtje akár 100 ezer másikkal is kapcsolatban lehet.
Emiatt lehetnek képesek bonyolult feladatok elvégzésére a rovarok. Egy friss kutatásban például darazsakat arra tanítottak meg, hogy jutalomért egy labdát begurítsanak egy kapuba. A gól eléréséhez a darazsaknak együtt kellett működniük, és tanulni kellett a hibáikból – ezt pedig döbbenetes könnyedséggel meg is tették.
Korábban az eszközhasználatról úgy vélték, hogy csak az emberek képesek rá, később azonban bebizonyosodott, hogy a főemlősök, majd a tengeri emlősök és a madarak is tudnak eszközöket felhasználni céljaik eléréséhez.
Ha a videó esetleg nem a valós eseményeket mutatja, a kutatások bebizonyították már, hogy a rovarok képesek hihetetlennek tűnő feladatok elvégzésére, úgyhogy, ha legközelebb a szabadban ebédel, akkor érdemes figyelnie az italára.
A címlapfotó illusztráció.
Megjegyzés küldése