0

A tavacskát a nyugalom és békesség lengi körül, igazi felüdülést nyújt a pihenőknek, ősszel is meseszép látvánnyal nyűgözi le a túrázókat.

A Gyári-tó Magyarország egyik legmagasabban, a tengerszint felett 350 méterrel fekvő tava.

A Bükk-hegység egyik vadregényes környezetben fekvő települése Bélapátfalva, amely az Eger-patak folyásának felső részén kialakult medence peremén terül el az erdőhatár és a vízjárta patakvölgyek közötti sávban, a tengerszint felett 311 méter magasságban, a 816 méter magas Bél-kő nyugati lábánál.

Majdnem 100 éven keresztül csonkolták, meg- és elbontották a Bükk-fennsíkot határoló kövek legnyugatibb tagját, a Bél-követ, mészkővagyonából mintegy 20 millió tonnát használtak fel a cementgyártáshoz, amely 7 millió köbméter fogyást jelent a hegyből.

A LAK-VÖLGYI TÓ VIZÉBEN VISSZATÜKRÖZŐDŐ BÉL-KŐ.

fotó: Zakkar Sándor

A tavat duzzasztással hozták létre és hajdanán a cementgyár vízellátására szolgált. Innen ered a sokak által még ma is emlegetett Gyári-tó elnevezés.

A kőfejtőt és a közvetlen környezetét 2008-ban természetvédelmi területté nyilvánították az itt található fokozottan védett növényfajok és az értékes élőhelyekhez kötődő állatfajok megőrzésére.

MIUTÁN MEGSZŰNT A CEMENTGYÁRTÁS, A TÓ A KIKAPCSOLÓDÁS, A HORGÁSZAT EGYIK KÖZPONTI HELYSZÍNE LETT.

Címlapfotó, Zakkar Sándor

Az összeállítás forrása: Csodálatos Magyarország

Megjegyzés küldése

 
Top