A város határában magasodó Nagy-Eged hegy csúcsáról alaposan szemügyre tudjuk venni a környéket, hiszen tiszta időben a Bükk hegyeit, a Kékestetőt és az Alföldet is láthatjuk.
Ha szeretjük a hegycsúcsokat és nem riadunk vissza a komolyabb túráktól sem, válasszuk a 950 méteres magasságban fekvő Tar-követ! A Bükk-fennsík széléről lélegzetelállító panorámában lesz részünk.Meleg nyári napokon jó ötlet a tűző nap elől hűvös, árnyas erdőbe bújni! Keressünk fel néhányat a 82 kaptárkő közül, vagy tegyünk egy sétát a misztikus Hór-völgyben! Ha még a fák is kevés árnyékot adnak, ereszkedjünk a felszín alá! Az Esztáz-kői barlang Egertől alig pár kilométerre található és csodás cseppköveket rejt.
A Nagy-Eged hegy
Eger belvárosától északkeletre csaknem szigetszerűen emelkedik ki a környezetéből a Nagy-Eged hegy, melynek képe éppúgy összeforrt a várossal, mint a minaret vagy a templomok tornyai és lankáinak látványa minden hazatérő egrinek megdobogtatja a szívét.
Hogy jutunk fel?
Az 536 m magas Nagy-Egedre érdemes túrázni, ugyanis tetejéről páratlan panoráma nyílik Egerre és a Bükkre, de tiszta időben láthatjuk a Mátrát és akár a Tisza-tó csillogó víztükrét is. Ha a túra mellett döntünk, akkor az Egervár vasúti megállótól induló piros sáv turistajelzésen, mintegy 5 kilométer gyaloglás és majd 400 méter szintemelkedés leküzdése után szűk 2 óra alatt elérjük az Eged-hegy tetejét. Bárki könnyedén teljesíteni tudja ezt a túrát, legfeljebb este már nem lesz gondja az elalvással. Az útvonal jól járható, de vannak benne köves, esős időben csúszós-sáros szakaszok. Túrázási tapasztalat nem szükséges, de megfelelő lábbeli használata erősen ajánlott.
Ha esetleg valaki mégis úgy érzi, hogy sok az oda-vissza, összesen 10 kilométer és kicsit rövidebb úton szeretne feljutni az Egedre, annak sem kell elkeserednie, ugyanis a Noszvaj felé közlekedő autóbuszokkal a Csomóstanya elnevezésű megállóig – azaz az Eged-hegy aljáig – el lehet utazni és innen már csupán 2 kilométer a hegy teteje. Természetesen itt visszafelé is van egy megálló, így nem kell Egerig elgyalogolni, de ez esetben jó előre tájékozódjunk a menetrenddel kapcsolatban, ugyanis hétvégente csupán óránként járnak erre a buszok.
Hazánk legmagasabban fekvő szőlő-termőterülete
Az Eged jelentős természetvédelmi szempontból és mivel átmeneti terület az Alföld és a Bükk között, így rendkívül fajgazdag. Számos olyan állat, illetve növényfaj is található, mely a mediterrán, illetve a szubmediterrán területen honos. A hegyre felvezető út a Bükk egyik legvarázslatosabb karsztbokorerdejébe vezet, mely ősszel, a narancsillatú cserszömörcének köszönhetően tűzvörösen „izzik”.
Hasonlóan szép látványt nyújt ősszel a hegy déli oldalán felkapaszkodó szőlők rengetege is, mely az ország legmagasabban fekvő szőlő-termőterülete. A hegy az egri borászok szerint hazánk legjobb szőlő-termőterülete: ideális a dőlése és a napsugarak beesési szöge közelít a merőlegeshez. Az itt termelt borok karaktere ezen okok és a hegy mészkő alapkőzete miatt nagyban különbözik a borvidék más boraitól. Higgyünk az egri borászoknak és kóstoljunk a Nagy-Egedről származó borokat.
Hasznos tanácsok túrázóknak!
Vigyünk magunkkal ivóvizet, megfelelő öltözéket.
Ha tehetjük, mindig vigyünk magunkkal mobiltelefont.
A jelzett turistaútról ne térjünk le!
Hosszabb túra esetén hallgassuk meg az időjárás előrejelzést.
Sötétedés előtt ne induljunk hosszabb útra, az indulás és érkezés idejét előre tervezzük meg!
Kirándulás a Tar-kőre
Ha nehezebb túrák is szóba jöhetnek, válasszuk a Tar-követ a Bükk-fennsík szélén, mely a Bükk fenséges perembérceinek egyike, 950 m magasságával az ország 11. legmagasabb hegye, az Országos Kék-túra útvonal része.
Ha leküzdöttük a szintkülönbséget, elképesztő panoráma lesz a jutalmunk a csúcsról. Kristálytiszta levegő, virágillat és az érintetlen természet fogad bennünket.
A túra részletei:
Eger – Szilvásvárad távolság: 28 km
Induljunk innen: Szilvásvárad
Turistajelzés: zöld sáv, majd kék sáv
Táv: 10 km
Szintkülönbség: 800 m
Túra szintideje: 3 óra
Azok a rejtélyes kaptárkövek
A Bükkalja különleges sziklaformái a 2016-ban Hungarikummá nyilvánított kaptárkövek.
A kőtornyok oldalaiban faragott fülkék egykori funkcióját a mai napig misztikus homály fedi. Egyes feltevések szerint temetkezési célokra használták, mások szerint a méhészkedéshez volt közük, de nem kizárható a bálványtartó szerep sem.
A Bükkalján 41 lelőhelyen 82 kaptárkövet ismerünk, a sziklaalakzatokon pedig 479 fülkét számolhatunk össze.
Legszebbeket itt keressük:
Eger határában (Nyerges-hegy, Mész-hegy),
Szomolya mellett (Kaptár-völgy)
Cserépváralja környékén (Mangó-tető, Furgál-völgy, Csordás-völgy)
Kirándulás a misztikus Hór völgyébe
A Hór-völgy az ország egyik leghosszabb völgye, a középkorban forgalmas útvonalnak számított. Itt megtalálhatjuk a Bükk-vidék legnagyobb hagyományú erdei iparának nyomait: a felhagyott kőfejtőket és az 5-8 m átmérőjű mészégető gödröket.
A völgy legkedveltebb látnivalója a neandervölgyi ősember barlangja, a Suba-lyuk. A völgy bejáratánál fekvő Bükk Déli Kapu Látogatóközpontban tervezzük meg utunkat. Itt térképet vehetünk, biciklit is bérelhetünk.
Tegyünk egy felfedező túrát! Cél: Cserépfalu.
Az 1100 főt számláló faluban 6 pincesor és 200 riolittufába vájt borospince található, ahol sok finom bort lehet kóstolni, például Leánykát, Rizlinget és Muscat Ottonelt. Érdemes végigsétálni az Ördögtorony tanösvényen is, amely egy különleges formájú kaptárkőhöz, az Ördögtorony tufaképződményhez vezet.
Esztáz-kői-barlang túra
Az Esztáz-kői-barlang kicsi ugyan, de annál látványosabb cseppkövekben bővelkedik. A barlang Felsőtárkánytól 3,5 km-re, a Gyetra-völgyben nyílik.
Megközelítése: Felsőtárkányból gyalogosan könnyű sétával 1 óra, vagy biciklivel 20 perc alatt. A barlangig kerékpárral kényelmesen járható kövezett út vezet, gyönyörű környezetben.
A barlang megtekintése előzetes bejelentkezéshez kötött és szakvezetés mellett történhet, választani lehet egy rövidebb, könnyű és egy hosszabb, közepes nehézségű túrát. Az alapvető felszerelések biztosításáról (overál, sisak, lámpa) a Bükki Nemzeti Park gondoskodik.
Min. létszám 5 fő, időtartam: 25 perc
Forrás: visiteger.com
Megjegyzés küldése