0
1894. május 21-én az akkor még Fürdő utcának nevezett régi Korona Szálló átalakított termeiben ideiglenes jelleggel kezdte meg működését a dohánygyár. Kihelyezett oktatókkal indult meg a munkásnők betanítása, majd beindult a szivargyártás. 

Két évig készültek itt a kézzel sodort szivarok, majd 1896. október 1-én átköltöztek a felépült új dohánygyárba. Ezután ismét vendéglővé alakították át az épületet.

Eger város képviselőtestületében már 1926-ban felmerült a gondolat, hogy a régi Korona Szálló helyére egy modern, a fürdővárosnak megfelelő szállodát kellene építeni. Pénzhiány miatt azonban csak a következő évben indulhatott meg az építkezés. 

A város a régi Korona Szálló bérlőjét, Juhász Istvánt ‑ akinek bérleti joga csak 1932-ben járt volna le ‑ húszezer pengő kártérítéssel elégítette ki. Így a Korona lebontását 1927. augusztus 1-én kezdhette meg a város. Négyen pályáztak a Wälder Gyula műegyetemi tanár által tervezett kétemeletes új szálloda megépítésére. Végül a Greiner és Baczó budapesti céget bízták meg, alvállalkozóként több egri cég is részt vett a munkálatokban.

Az új szálloda költségei a tervezett 600 ezer pengő helyett közel egymillió pengőre rúgtak, amely óriási terhet rótt a városra. (A régi Koronában egy banketten azt mondta egy tekintélyes közéleti férfiú: „Koldus ember rongyos ingére nem gyémánt gombok kellenek.”)

Klapka György (Szmrecsányi Lajos) utca, Korona szálló (ma Park Hotel). 1931,, fotó: fortepan.hu

Felmerült a gondolat, hogy a város eladja az elkészült új szállodát, de végül a bérbeadás mellett döntöttek. Eger város tanácsa a város tulajdonát képező Korona szálloda és étteremre zárt ajánlati versenytárgyalást hirdetett. Az új bérlő Unterreiner János lett, aki a budapesti Palace, a balatonföldvári és tátrafüredi szállodáknak volt hosszú éveken át vezetője. Ő volt az első, aki a vidéki szállodák között eltörölte a borravalórendszert.
A korabeli sajtó így mutatta be az új létesítményt: „A Korona szálló új alakjában egyik legérdekesebb, legkedvesebb épülete lett a városnak. Barátságos, hívogató, lombos teraszokkal, jó fekvésű erkélyekkel, kedves zöld zsalugáterekkel tarkított fogadó-épület. A Szmrecsányi utcai homlokzaton közvetlen bejárat vezet a mély földszinten elhelyezett német mintára készült külön söröző helyiségbe, vagy fel a régi terasz helyén ma is megmaradó külső teraszra, de itt van elhelyezve a szálloda főbejárata is. Az előtérből közvetlenül a szállodai hallba jutunk, innen nyílik a reggeliző szoba és a két kisebb és nagyobb étterem. A földszinten a keleti szárnyat egy nagyobb, nyitott terasznak, télen táncteremnek használható terem foglalja el.
Az I. és II. emeleten 40 szoba található. A jobb szobák külön teraszáról vagy erkélyéről gyönyörű kilátás nyílik a soktornyú városra, a távoli hegyekre, vagy a közvetlen alattunk elterülő érsekkertre.”

Klapka György (Szmrecsányi Lajos) utca, Korona szálló (ma Park Hotel). 1937,, fotó: fortepan.hu

Ünnepélyes átadására 1929. március 30-án került sor. Étterme, grillje, eszpresszója, hangulatos kerthelyisége a társadalmi élet gyakori színhelye volt. 1935-ben némileg átalakították a házat, a mélyföldszint fölött 1936. február 8-án megnyílt a Kis Korona, a Korona esti táncos helyisége, „olyan hangulattal, amelyet csak a világvárosok legelőkelőbb, legszebb esti tánchelyei helyei árasztanak. Az ízlés, finomság, ötlet kis ékszerdoboz a Kis Korona, és méltán lesz országos hírű látványossága Eger városának”.

1944-ben átvonulási szállás és istálló is működött a falai között. 1949. október 15-én államosították a Korona szállodát, nevét Táncsics Szállóra változtatták, majd később Egri Csillag lett. 1957. január 1-én kapta a mai napig használatos Park Szálló nevet.

A 2007-es felújítást követően nyerte vissza eredeti, század eleji arculatát.

Hotel Park ****  4-star-hotel

A Hotel Eger*** & Park ****, Eger patinás szállodai komplexuma, a belvárosban, Eger történelmi központjában.


A század eleji barokk stílusú Park Hotel ****, - Eger első szállodája, névadásának 50. évfordulóját eredeti, barokk pompájának megszerzésével ünnepli és a 2007 márciusában elkezdődött felújítási munkálatokat követően a négycsillagos szálloda 2007. júliusától fogadja vendégeit - míg a Hotel Eger*** - mely a 2004-es teljes átépítést követően Észak-Magyarország egyik legmeghatározóbb wellnes-konferencia szállodájává vált, - szeretettel várja régi és új vendégeit!

további információk: 

forrás: beszeloutcanevek.ektf.hu

Megjegyzés küldése

 
Top