0

A palóc világörökség macskaköves kis utcái, hófehér falú házai, és fatornyos templomocskája alig száz esztendeje még pezsgő falusi élet színterei voltak. 

A kertek alatt és a várhegy körül futó tanösvények a hagyományos palóc gazdálkodás helyszíneit, a fás legelők, mosótavak, kenderáztatók és egy eredeti parasztfürdő világát mutatják be számunkra.

Alig akad, aki ne ismerné a Cserhát lankáinak ölelésében megbújó aprócska palóc zsákfalu, Hollókő világhírű látnivalóit, az Ófalut és a felette magasodó középkori várat. Egy séta a macskaköves főutcán, játszóház, babamúzeum, kézműves termékek, várnézés, majd egy jó palócleves – mindez önmagában is elég egy kellemesen eltöltött hétvégéhez. Hollókőnek azonban van egy másik arca is, amely egy kicsit rejtve marad a látogatók elől, és amelyért úgymond „le kell hajolni”. Ha rászánunk egy kis időt és némi fáradságot, hogy körbejárjuk a falu körül nagy gonddal kialakított család- és gyermekbarát tanösvényeket, számos új és meglepően érdekes látnivalóval ismerkedhetünk meg.

Családi kikapcsolódás a Hollókői-patak medrében

A hollókői tanösvények közül a legérdekesebb mindenképpen a Kertekalja tanösvény, amely a Hollókői-patak medrében kanyarogva mutatja be a falu egykori gazdálkodásának vízhez köthető elemeit. Legfőbb érdekessége igazából abban rejlik, hogy a mindössze nyolcszáz méter hosszú útvonal
bő hatszáz méteren a patakmederben kialakított pallókon vezet, melyek a korabeli népi gazdálkodás elemeire kevésbé fogékony gyermekek számára is igazi kalandot nyújtanak.
A lombkorona-tanösvényekhez tudnám hasonlítani az építményt, mert nagyjából hasonlóan van kialakítva, csak sokkal alacsonyabb, mivel ez egy „patakmeder-tanösvény”. Ezt az érdekes és egy picit különlegesnek is mondható útvonalat azért ismerik viszonylag kevesen, mert ha nem tudunk a létezéséről, akkor Hollókőre érve csak úgy magunktól nem is nagyon fogjuk megtalálni. Az Ófalu határában, a főutca elején a Szent Márton kápolna mellett egy keskeny kis gyalogút indul a házak mögött húzódó völgy mélyén csordogáló Hollókői-patak medre felé. A kockakövekkel kirakott járda mentén mindössze egy félreeső, kopottas tábla árulkodik a tanösvény létezéséről.

Pár méter megtétele után egy korlátokkal védett fapallóra lépünk, amely meglehetősen meredeken, de teljesen biztonságosan vezet le egészen a meder aljáig. Amennyiben gyerekekkel jövünk, úgy biztosak lehetünk benne, hogy már ezen a részen élvezni fogják a sétát. Az ide-oda kanyargó fapallók látványa és élménye még egy felnőtt számára is érdekes, bevallom, nekem is tetszett, meglepett. 

Ebből az irányból érkezve elsőként a hatos állomást ismerhetjük meg, amely a kisvizes élőhelyeken kialakuló életközösségek világát mutatja be. Miután bepillantást nyertünk a vöröshasú unkák, pajzsos rákocskák és egyéb apró állatkák életének titkaiba, továbbhaladva felfedezhetjük Hollókő egykori népéletének fontos helyszíneit, a mosótavakat, és a palóc gazdálkodás jellegzetes kellékeit, a kenderáztató tavacskákat.

SZÖVEG ÉS FOTÓ: KONFÁR TIBOR

bővebben a forrás eredeti helyén olvashatsz: 

Megjegyzés küldése

 
Top