A Kárpát-medence éghajlatára jellemző az időjárás változékonysága, olykor a szélsőségek rendkívüli méreteket öltenek. Magyarországon az eddig észlelt legerősebb hideget, -35 Celsius-fokot Miskolc-Görömbölytapolcán 1940. február 16-án mérték.

A 82 éves „évfordulón” felmerül a kérdés, hogy milyen időjárási helyzetben süllyedhetett ilyen mélyre a hőmérséklet. Idézet az 1940. február 16-ai Napi jelentés kiadványból: „Európa legnagyobb részét igen hideg, sarkvidéki eredetű levegő borítja be, de Közép-Európa északnyugati részei felől valamivel kevésbé hideg levegő kezd előrenyomulni, és hazánk északi megyéiben már kisebb havazásokat is okozott. A hideg az egész országban, különösen azonban a keleti megyékben rendkívüli mértéket öltött” – idézte az OMSZ.
A -25, -30 fokos kemény fagyok nem ritkák Magyarországon, sőt az Alföld mélyebb fekvésű részein és a hegyek közé ékelt völgyekben ez a -30, -35 fokot is elérheti. A legerősebb lehűlések a sík és az alacsony dombvidéki területekre jellemzőek, ott ahol kevés az erdő – írta az MTI (2006).
A régi krónikák is megdöbbentő szélsőségekről tanúskodnak. 1461-ben egyes feljegyzések szerint nem esett hó. 1795-ben szörnyű hideget jegyeztek fel a kalendáriumokban. A hó 62 centiméter magas volt hosszú időn keresztül, nagyon sokan megfagytak.
1724 februárjában szántottak, vetettek, a fák virágoztak, nyíltak a virágok. Hó nem esett – állítják régi feljegyzések.
Mért adatok szerint 1947. február 19-én Kőszeg-Stájerházaknál mérték a hótakaró vastagságának magyarországi rekordját: 151 centimétert.

Szélsőségek, érdekességek a világban
A világon a legmagasabb hőmérsékletet, 2020. augusztus 16-án, a kaliforniai Death Valley Nemzeti Parkban mérték, ugyanis a hőfok elérte az 54,4 Celsius-fokot. 1913-ban volt, hogy 56,6 Celsius-fokot mutatott a hőmérő a Death Valley-ben, ám a szakértők szerint az mérési hiba lehetett, ahogy az 1931-es Tunéziában rögzített 55 Celsius-fokot is annak tartják.
A leghidegebbet, -89,2 °C-ot 1983. július 21-én az Antarktiszon (Wilkes-föld Vosztok állomás) mérték.
A legnagyobb hőingás Verhojanszkban, Oroszországban volt – a hőingás az abszolút maximum és az abszolút minimum hőmérséklet különbsége – 106,4 Celsius-fok.
A legnagyobb hőmérséklet-emelkedés Dél-Dakotában volt 1943 első hónapjában, 2 perc alatt 27,2 fok. A legnagyobb hőmérsékletesés is ugyanekkor, ugyanitt volt. 27 perc alatt 33,3 fokot hűlt a levegő. Ez az igen extrém változás már az épületekben is kárt tett, például az ablaküvegek megrepedtek a nagy hőingadozástól.
Megjegyzés küldése