0

 

579 éve, 1443. február 23-án született meg egy kolozsvári szőlősgazda házában Hunyadi János erdélyi vajda fia, Hunyadi Mátyás, aki a legigazságosabb uralkodóként vonult be a magyar történelembe. 

Kétségkívül egyetlen másik magyar királyról sem született annyi népmese, monda és legenda, mint róla, alakját pedig a hazai film- és rajzfilmművészet is számos, sokak által ismert és közkedvelt alkotásban jelenítette meg. A hirado.hu ezeket gyűjtötte össze.

Mit csinált felséged 3-tól 5-ig? (1964)

A Makk Károly által rendezett kosztümös vígjáték kissé rendhagyó, mivel nem egy klasszikus történelmi film, a történelmi hűséget gyakran mellőzi, viszont cserébe hihetetlenül megnevetett és szórakoztat.

A mű – amely Mikszáth Kálmán A szelistyei asszonyok című történelmi kisregénye alapján készült – Mátyás udvarába kalauzolja a nézőket, ahol Beatrix, a király felesége féltékenyen őrzi férjét, ám az az unalmas fogadások elől álruhában elszökik az udvarból, hogy három csinos szelistyei asszonynak csaphassa a szelet.

A királyné is hasonlóan cselekszik, és udvarhölgyével utána megy, majd számos bonyodalom és különös kaland után végül egy fogadó ablakpárkányán találkozik össze férjével, végül mindkettejüket gúzsba kötve visszaviszik az udvarba.

Mátyás szerepében Darvas Iván, Beatrixéban pedig Psota Irén tündököl, mindkettőjük magával ragadó alakítást nyújt, emellett az asszonyokat alakító Tordai Teri, Pap Éva és Pécsi Ildikó játéka is bravúros.

A világ közepe (1979)

Egy remek történelmi játékfilm frappáns humorral fűszerezve, pazar szereposztással. Fejér Tamás rendező az „álruhás Mátyás” gyevi bíróval való kalandjának történetét vitte vászonra,

a király szerepében első alkalommal látható a 2014-ben elhunyt Jászai Mari-díjas színművész, Helyey László,

akinek a neve később a Mesék Mátyás királyról című nagy sikerű rajzfilmsorozat narrálása és szinkronizálása révén végleg egybeforrt az uralkodó alakjával. A filmben Helyey oldalán olyan színészek tűnnek fel, mint Gyenge Árpád, Koncz Gábor, Szerencsi Éva és Bujtor István.

Helyey László Mátyás király szerepében Fejér Tamás A világ közepe című filmjében (Forrás: Nava.hu)

Mesék Mátyás királyról (1984)

A 13 részes rajzfilmsorozat a Pannonia Filmstúdióban készült a korszak legjobb animációs filmkészítői, Ujváry László, Kőszegi Ábel és Mikulás Ferenc vezényletével. 1984-ben tűzte műsorára a Magyar Televízió, a gyakran álruhában járó, igazságos, nagyképű udvaroncait gyakran móresre tanító király kalandjai pedig szinte pillanatok alatt váltak egy ország kedvencévé.

Ifjabb Újváry László rendező a Mafilm Pannónia Filmstúdió kecskeméti részlegében a Mesék Mátyás királyról című animációs sorozatának egyik epizódját készíti 1983. február 18-án (Fotó: MTI)

A sorozatból elmaradhatatlan Helyey László hangja, amely az összes férfi szereplőt kíséri és amely jelképe is lett a sorozatnak.

A rajzfilmsorozat első epizódját, Az igazmondó juhász címűt ide kattintva nézheti meg.

Mátyás, az igazságos (1986)

A Pannonia Filmstúdió nagy sikerű animációs sorozatából tizenegy epizód felhasználásával egy egész estés rajzfilm is készült Újváry László rendezésében, amelyet 1986. január 30-án mutattak be a mozikban. Zenéjét csakúgy, mint a sorozatnak, a Kaláka együttes szerezte.

Forrás: Wikipédia

Magyar népmesék (1977–2011) – Mátyás király aranyszőrű báránya

A hazai körökben talán legismertebb animációs sorozat készítése 1977-ben indult szintén a Pannónia Filmstúdió Kecskeméti Műtermében, ötletgazdája Mikulás Ferenc akkori stúdióvezető volt.

A Magyar népmesék forgatókönyvei a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzkutató Csoportjának segítségével, eredeti gyűjtések alapján készültek.

35 év alatt 100 rész készült el, a századik, jubileumi epizód főszereplője pedig Mátyás király.

Magyar vándor (2004)

Mátyás alakja Herendi Gábor nagy sikerű vígjátékában is feltűnik, ismét és egyben legutoljára Helyey László megformálásában. Érdekesség, hogy Herendi felkérését a színművész azért nem akarta elfogadni, mert nem akart viccet csinálni az egyik legelismertebb hazai történelmi személyiségből.

Alakítása ennek ellenére magáért beszél.

A címlapfotón Tóth Pál rendező és Pethes Zsolt operatőr a Mafilm Pannónia Filmstúdió kecskeméti részlegében (Fotó: MTI/Kanyó Ferenc)

Szerző: hirado.hu

Megjegyzés küldése

 
Top