A Hatvani kaput 1789-ben úgy említik, mint Eger város legfontosabb kapuját, amelyen keresztül Hatvan felé jártak. 1836-ban bontották le. Nevezték még Hatvanyi kapunak, Szent János kapunak és Hosszú utcai kapunak is.
A térnek, illetve a mai tér bizonyos részeinek több elnevezése is volt.
A 19. század végétől Hunyadi térnek hívták, nevét Breznay Imre szerint egy kocsmáról kapta. Régebbi elnevezése a Pyrker tér. Később a Gárdonyi Géza tér nevet kapta. Mártírok terének is nevezték, mert a tér nyugati oldalán áll a kommunista mártírok emlékműve. Később a Lenin tér nevet kapta.
Déryné Széppataki Róza így írt naplójában egy egri látogatásáról:
„Egyszerre csak előttünk termett a város az ő szűk, sötét kapujával, mely körül nagy, nehéz láncok függtek. […] Beereszkedtünk a sötét kapu alá, nagy zörgést okozván a nehéz paraszt szekér, hogy rengett belé a kapu tetején lévő sötét épület. Fekete volt, mintha valami égés füstje maradozott volna rajta a rég múlt időkből … ” [a kapu rajza itt látható]
1687-ben, az egri vár és a város felszabadításakor a Hatvani kapunál sebesült meg a törökökkel vívott csatában Koháry István.
HATVANI KAPU TÉR 4. SZ.
Gárdonyi Géza Színház
56-os emlékmű
Az emlékmű helyén korábban Makrisz Agamemnon Lenin-szobra volt, amelyet 1970. április 19-én állították fel. V. I. Lenint 1990 tavaszán elszállították. Király Róbert 1956-os emlékműve (1994) mellé 2006-ban helyezték el az erdélyi ötvenhatosok, 2007 tavaszán pedig a kommunista diktatúra áldozatainak emlékkövét.
Hatvanas gyalogezred emlékműve
Az ezredet több mint 200 éve alapította a bécsi haditanács. A napóleoni háborúkban, az 1848/49-es szabadságharcban és az első világháborúban elesett 18 ezer katona emlékére állították 1932-ben.
A 60-as Hősi Emlékműbizottság 1929-ben szerveződött, díszvédnöke József királyi főherceg volt, fővédnöke Szmrecsányi Lajos érsek és Gömbös Gyula hadügyminiszter. 1930 nyarán a bizottság rendelkezésére állt a szükséges összeg, így felkérték Wälder Gyula műegyetemi tanárt, hogy készítse el a terveket. A 10 méter magas obeliszket Kienle György szobrászművész készítette. Az emlékmű felállítását szorgalmazó bizottság ügyelt arra is, hogy lehetőleg egri mesteremberek kapják meg a munkát, a 100-130 mázsás, Dunaharasztiból származó mészkőtömb kialakítását és felállítását.
Több helyszín is szóba jött az emlékmű elhelyezésére (a laktanya udvara, a Nemzeti Bank előtti tér, még az Érsekkert is), végül a színház előtti tér mellett döntöttek. Az átadási ünnepség 1932. október 10-én volt. A következő években az emlékmű és a tér a város egyik kiemelt „közösségi tere” lett, itt rendezték meg a hősök napi ünnepségeket, de az emlékmű előtt tisztelegtek 1941-ben a frontra induló honvédek is. 1961-ben lebontották, elszállították.
A szocializmus évtizedei alatt Eger háziezredének hősei előtt a Kisasszony-temetőhöz tartozó Hősök temetőjében lehetett tisztelegni. Eredeti helyére 1990. október 12-én helyezték vissza.
Szakáts Antal emlékműve
A tér nyugati oldalán látható Szakáts Antal szakaszvezető alvó oroszlános emlékműve. Szakáts 1859. július 4-én esett el Rivoltánál. Az emlékművet 1866 tavaszán leplezték le. Breznay Imre szerint Szakács néven anyakönyvezték az 1833. június 12-én született fiút. Egyszerű földműves szülők gyermeke volt, 1854-ben sorozták be. Soltyk ezredes, Szakáts parancsnokának egy 1860-ban kelt levelét is idézi Breznay, ebben a „vitézek vitézének” nevezi Soltyk az egri katonát, és kéri a várost, hogy állítsanak fel egy emlékművet a tiszteletére. A szobor „Budapesten készült Marschallko szobrász műtermében” – folytatja Breznay Imre.
Munkásmozgalmi emlékmű
A tér északnyugati szegletében, a volt Magyar Szocialista Munkáspárt volt székháza előtti parkban található a Kígyóölő (más forrásokban Sárkányölő) című munkásmozgalmi emlékmű. Csontos László mészkőből készült két és fél méteres szobrát 1969-ben állították fel. A rendszerváltás előtt a szobor két oldalán Nagy József (1839-1921) és Nemecz János (1890-1920) sírja volt. Mindkettejüket a Tanácsköztársaság után végezték ki Egerben. Ma csak az emlékmű láthat
forrás: beszeloutcanevek.ektf.hu
Megjegyzés küldése