Az Érzelmek hullámhosszán – Petőfi Sándor költői világa és a romantika festészete Magyarországon (1820-1870) című kiállítás megnyitóját péntek délután tartották a Ziffer Sándor Galériában.
A magyar romantika időszakának művészetét mutatja be a Dobó István Vármúzeum újonnan megnyílt kiállítása.
A romantika kora tulajdonképpen a nemzetállam kialakulásának ideje is, a kettő szinte elválaszthatatlan egymástól. Ez azért olyan fontos, mert mi magyarok is ekkor váltunk nemzetté. S ha romantika, akkor máris az érzelmek hullámhosszán vagyunk, ezért nagyon találónak tartom a kiállítás címét.
Büszkeség lehet számunkra, hogy olyan utcákban járhatunk, ahol Petőfi is megfordult, hiszen 1844. februárjában Egerben töltött néhány napot. Ennek lassan 180 éve, mégis a városról írt soraiból megtudhatjuk, milyen érzelmeket váltott ki a költőből az itt töltött időszak – mondta dr. Pajtók Gábor, az egri térség országgyűlési képviselője.
Dr. Vígh Annamária, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria általános főigazgató-helyettese beszédében kifejtette a romantika korának jellemzőit, a kiállítás lényegét.
Valóban az érzelmek hullámhosszára lépünk, egy nagyon izgalmas szellemi utazásra invitáljuk a résztvevőket ezen a különleges tárlaton. Ami nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy az egyik legnehezebben megfejthető, az egész világ fejlődését alapvetően megváltoztató irányzatot, a romantika összetett világát a festészet nyelvén tárja elénk.
A festészet mellett a kiállítás bemutatja azokat az összefüggéseket is, amelyek az irodalmi művek, a zene vagy az építészet területén megjelennek – hangsúlyozta.
bővebben a forrás eredeti helyén olvashatsz: https://www.heol.hu/
Megjegyzés küldése