0

A csillagászok végre megtalálták az univerzum „hiányzó” anyagát,  a sötét anyagot, amelyet évtizedek óta keresnek. A felfedezéshez 69 kozmikus rádiókitörés adatait használták, amelyek segítettek kimutatni a galaxisok közötti gáz jelenlétét – írja a Reuters.

Az univerzum anyagának nagy része sötét anyag, de a maradék – az úgynevezett „normál” anyag – is rejtélyt jelentett a tudósoknak. A számítások szerint az univerzumban található anyagok mintegy felét nem tudták korábban megfigyelni.

Most azonban egy nemzetközi kutatócsoport megtalálta a hiányzó sötét anyagot, amely vékonyan eloszló gáz formájában létezik a galaxisok közötti térben.

A felfedezést gyors rádiókitörések – úgynevezett FRB-k – segítségével tették, amelyek távoli, nagy energiájú kozmikus eseményekből származnak. Ezek a rádióhullámok különböző mértékben szóródnak, attól függően, mennyi anyagon haladnak keresztül – ez segített feltérképezni az eloszlást.

A kutatásból az is kiderült, hogy a normál anyagnak

  • 76 százaléka intergalaktikus térben található,
  • 15 százaléka a galaxisokat körülvevő gázhalókban,
  • és csupán 9 százalék helyezkedik el a galaxisokon belül, például csillagok vagy gáz formájában.

Maradt azért még megoldandó rejtély

A tanulmány vezető szerzője, Liam Connor szerint a felfedezés új kapukat nyit.

„Most végre teljes a kép az ismert anyagról – így rátérhetünk a még mélyebb rejtélyekre, például arra, mi is valójában a sötét anyag.”

– fogalmazott.

A kiemelt kép illusztráció

forrás: MTI

 

Megjegyzés küldése

 
Top