A Tisza-tó az ökoturizmus fellegváraként számtalan kalandot ígér. Tanösvényei és madármegfigyelő helyei számtalan élményt nyújtanak az érdeklődőknek. Az immáron teljes egészében körbetekerhető tavon – a kisebb 70, és a nagyobb 95 kilométeres körön – nagyszerű kerékpártúrák és vadregényes vízi birodalom vár mindenkit a szabadidő aktív eltöltésére.
Érdemes evezőlapátot ragadni, mert a öblítőcsatornák és vízi ösvények nagy része kizárólag kenuval érhető el, a tó körül pedig mindenhol találni hangulatos fürdőhelyeket. Hazánk második legnagyobb tavának különleges hangulata, gyönyörű és gazdag állat- és növényvilága mindenkit rabul ejt.
A Hortobágy, végtelen pusztájával és horizonton látható délibábjával páratlan látványt nyújt. A végtelen róna megannyi szépséget rejt, amely máshol nem tapasztalható. A figyelmes szemlélők észrevehetik a puszta különleges madárvilágát, szikesek egyedi élőhelyeit és a naplementék drámai színeit.
Itt alakult hazánk első és egyben legnagyobb kiterjedésű nemzeti parkja, amely az UNESCO-világörökség részét képezi.
Tavasszal a Szent György-napi Kihajtási Ünnep, ősszel pedig a daruvonulás kihagyhatatlan programok a Hortobágyon. A Pusztai Állatpark, a madárkórház és a halastavak között közlekedő kisvasút feledhetetlen élményt kínál minden ide látogatónak.
TOP látnivalók
Bölömbika kilátó
A Bölömbika kilátót kizárólag vízi úton lehet megközelíteni, sőt a tetejére való feljutáshoz sem lépünk szárazföldre. A kilátót Komáromi Tas építészmérnök tervezte modern, ám mégis a tájba illeszkedő stílusban. Olyan könnyed, átlátható szerkezetet álmodott meg, ami egyszerre lehet látható azok számára, akik keresik és láthatatlan azoknak, akik csak gyorsan átpásztázzák a környéket. Mind a Ravasz-háton, mind pedig a Csapói Holt-Tiszán lévő alapja horganyzott acél, ami 3 és 4,5 méterre van a talajban, a felépítmény pedig vörösfenyőből készült.
Kiskörei hallépcső
Mindenki kedvence a kiskörei hallépcső. Mivel a Tisza-tó és a Tisza vízszintje között akár 10 méteres különbség is lehet, egy átjáró került kiépítésre Kiskörénél a halak számára. Európa legnagyobb ökológiai folyosója 2014 óta biztosít vándorlási lehetőséget az itt élő halaknak egész évben. Ez a hegyi patakra emlékeztető csatorna 37 bukón keresztül szakaszolja az itt folyó vizet, ekképpen gondoskodva arról, hogy a halaknak ne egyszerre kelljen megtenniük ezt a közel 1400 méteres távot.
Öreg Pákász tanösvény
A tanösvény az ártéri erdő csodáit tárja látogatói elé, miközben bemutat egy már-már elfeledett mesterséget, a pákászok életét. A Tisza-tó gyöngyszemének, a belső Göbe tónak a vadregényes világában hol vízen, hol szárazföldön kanyargó Öreg pákász tanösvény egy kilométeren,12 állomás segítségével mutatja be a Tisza-menti pákászat hagyományait. Az ismertető táblákon az „Örvényi pákász” ismertet meg a mocsarak, árvízjárta területek és nagy kiterjedésű nádasok egykori lakóinak életével.
Madárrezervátum, Tiszavalki-medence
Titkos holtágak, morotvák, sűrű erdők alatt kanyargó szűk csatornák, madarak hangjától nyüzsgő táj – a Tisza-tavi madárrezervátumban olyan, mintha egy esőerdőben járna az ember. A madárrezervátum szigorúan védett természeti érték, amit csak vízi úton lehet megközelíteni, leginkább kenuval vagy vezetett vízitúrák során, csónakkal. A költési idő nyugalma érdekében február 1. és június 15. között a park egyes területei nem látogathatóak.
Tisza-tavi vízi sétány
A másfél kilométeres tanösvény cölöpökre vert pallókon keresztül vezet a Tisza-tó varázslatos világába. Két madárvártát, egy megfigyelőtornyot, illetve három szigetet is bejárhatsz itt, melyekhez a Fűzfa kikötőből induló hajójáratokkal lehet eljutni. Az ösvényen információs táblák és szakképzett túravezetők segítenek, hogy jobban megismerhesd a környező táj flóráját és faunáját.
bővebben az összeállítás, forrás eredeti helyén olvashatsz: Aktív Kalandor
Megjegyzés küldése