Az egri strand története jóval régebbre nyúlik vissza, mint sokan gondolnák. Az Egri Termál- és Strandfürdő hivatalosan 1932-ben nyitotta meg kapuit, így 2026-ban már 94 éves múltra tekint vissza. Az elmúlt közel egy évszázad alatt generációk tanultak itt úszni, nyaraltak a medencék partján, vagy éppen a híres gyógyvízben pihenték ki a hétköznapok fáradalmait.
A történet azonban ennél régebben kezdődött
Eger már a török korban ismert volt gyógyvizeiről. A város alatt húzódó hévforrásokat a 16–17. században a törökök is használták, ennek emléke a ma is működő török fürdő. A modern strandfürdő kialakítása azonban a két világháború közötti időszakhoz kapcsolódik, amikor a gyógyturizmus országszerte fejlődésnek indult.
1932-ben nyílt meg az a parkfürdő, amely később az ország egyik legismertebb városi strandjává vált. A fürdő különlegességét az adta, hogy nem csupán strandként működött, hanem gyógyvízre épülő egészségügyi központként is fejlődött.
Érdekesség: Európában is ritkaságnak számító gyógyvíz
Az egri strand egyik különlegessége, hogy kétféle gyógyvíz található a területén:
- radonos gyógyvíz,
- kénes termálvíz.
A híres 1-es medence alatt természetes kavicsrétegen keresztül tör fel a radontartalmú víz, ami európai viszonylatban is különleges megoldásnak számít.
Az egri strand ikonikus platánfája
A strand területén található egy több mint 250 éves keleti platán, amelyet 2012-ben Magyarország, majd 2013-ban Európa Év Fájának választottak. Sok egri számára legalább annyira hozzátartozik a strand hangulatához, mint a medencék vagy a nyári lángos illata.
Hogyan nézett ki régen az egri strand?
A régi fényképeken még jóval egyszerűbb medencék, korabeli fürdőruhák és árnyas parkok láthatók. Az 1930-as, 1940-es és 1950-es években a strand az egri társasági élet egyik központja volt. A nyári szezonban sportversenyeket, úszóeseményeket és családi programokat rendeztek itt.
A ma ismert élménymedencék, csúszdák és modern szolgáltatások csak később, több fejlesztési hullámban jelentek meg. A 2000-es évekre az egri strand az ország egyik legmodernebb városi fürdőkomplexumává vált.
Számokban az egri strand
- Megnyitás éve: 1932
- Terület: 5 hektár
- Medencék száma: 13
- Különlegesség: radonos és kénes gyógyvíz egy helyen
- Közvetlen kapcsolat a történelmi török fürdővel
- Európa Év Fája címet nyert platánfa a parkban

Megjegyzés küldése