HEVES MEGYE | Vannak olyan iskolák, ahol már 10, de olyan is, ahol "csak" 50 igazolatlan hiányzás után kapnak büntetést a diákok, illetve a szüleik.
Az Emberi Erőforrások Minisztérium család- és ifjúságügyi államtitkárságának legfrissebb kimutatásai szerint, átlagosan közel 15 százalékkal csökkent az iskolákban az 50 órát meghaladó igazolatlan hiányzások száma a 2013/14-es tanévben az azt megelőzőhöz képest.
Ismert: a kormány még 2010-ben döntött arról, hogy a tanköteles korú gyermekeknél a rendszeres iskoláztatáshoz köti a családi pótlék kifizetését. Így ma már – életkortól, szociális helyzettől függetlenül – felfüggesztik a családi pótlék utalását azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeke több mint 50 órát hiányzik igazolatlanul. A közlemény szerint e szabályozásnak is köszönhető, hogy mára jelentősen csökkent az iskolai hiányzások száma.
Ballagó Zoltán, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Egri, Hevesi és Bélapátfalvai Tankerületének igazgatója is megerősítette: nálunk is hasonló a tendencia, mint országosan.
Az egri Bornemissza Gergely Szakközép-, Szakiskola és Kollégium igazgatója úgy gondolja, más tényezők is hozzájárulhattak ehhez. Uzelman Tamás úgy nyilatkozott: az ő intézményükben is csökkent az igazolatlan hiányzások száma.
– Erre rásegít az is, hogy iskolánkban a tíz hazai hiányszakma közül hetet oktatunk, s ezt az állam is támogatja: azok a diákok, akik e szakokra járnak, ösztöndíjat kapnak. Ennek összege 10 ezertől 30 ezer forintig terjed – tanulmányi átlagtól függően –, ami motiváló számukra. Ám, ha nem járnak órákra, ezt már tíz igazolatlan óra után megvonják tőlük. Vagyis nálunk nemcsak a családi pótlék, hanem az ösztöndíj is visszatartó tényező abban, hogy a tanulóink gyűjtsék az igazolatlanokat. A napokban jártam körbe az első osztályokat, hogy felhívjam a figyelmüket erre, s a szülőket is tájékoztattuk az előírásokról. Egyébként is figyelemmel követjük a hiányzásokat, és ha a diák már csak egy ilyennel rendelkezik, ezt azonnal jelezzük a szülőknek, a családsegítő intézetnek és a járási hivataloknak is.
Ám, azért valljuk be, nap mint nap találkozhatunk a város több pontján diákokkal tanítási időben. A megyeszékhelyen működő bevásárlóközpontban alig van olyan napszak, amikor ne látnánk csoportosan szédelegni tinilányokat, fiúkat, de a fiatalok kedvelt belvárosi törzshelyein is gyakran zsúfoltak a padok tanítási időben. Egy-egy tanuló mindig talál okot a lógásra...
Egy neve elhallgatását kérő vidéki szakközépiskola pedagógusa is elmondta tapasztalatait.
- Tavaly jó pár olyan gyerek volt, akiknek az igazolatlan hiányzása meghaladta az 50 órát. Többen azt gondolták, rájuk is vonatkozik az új rendelet, miszerint 16. életévét betöltve kiléphet a suliból. De ez ugye nem lehetséges, csak felmenő rendszerben működik két éve. Másrészt, vállalva a büntetést, családi és egyéb megvonást, elmentek dolgozni, illetve szülni. E rendeletnek köszönhetően akik el is érik az 50 órát, már nem rontják a statisztikát, hiszen a 16-ot betöltve kiiratkoznak vagy kiírják őket az iskolákból. Így nem számít bele a hiányzásuk az összesbe – vázolta a szomorú tényeket a lapunknak nyilatkozó tanár.
Már most közel járnak páran az ötvenhez
– Október eleje van, és sajnos már most van jó néhány gyerek, akik már igen közel járnak az 50 igazolatlan hiányzáshoz – közölte egy megkérdezett pedagógus. – Ők azok, akiknek 18. életévükig itt kellene csücsülni és a tanév utolsó napjáig ki sem iratkozhatnak. Tehát: szörnyű ezt mondanom, de inkább „rontják a levegőt” és szaporítják az osztályfőnökök papírmunkáját. Tudniillik a jelzések megküldését a szülőnek, a jegyzőnek, a családsegítőnek, ez mind az ő feladatuk. Nem mondanám, hogy motiválná őket a családi pótlék elvesztése, bár a szülők néha megjelennek, hogy visszamenőleg igazoljunk, de ezt természetesen nem tesszük meg.
Szomszéd Eszter / heol.hu
Az Emberi Erőforrások Minisztérium család- és ifjúságügyi államtitkárságának legfrissebb kimutatásai szerint, átlagosan közel 15 százalékkal csökkent az iskolákban az 50 órát meghaladó igazolatlan hiányzások száma a 2013/14-es tanévben az azt megelőzőhöz képest.
Ismert: a kormány még 2010-ben döntött arról, hogy a tanköteles korú gyermekeknél a rendszeres iskoláztatáshoz köti a családi pótlék kifizetését. Így ma már – életkortól, szociális helyzettől függetlenül – felfüggesztik a családi pótlék utalását azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeke több mint 50 órát hiányzik igazolatlanul. A közlemény szerint e szabályozásnak is köszönhető, hogy mára jelentősen csökkent az iskolai hiányzások száma.
Ballagó Zoltán, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Egri, Hevesi és Bélapátfalvai Tankerületének igazgatója is megerősítette: nálunk is hasonló a tendencia, mint országosan.
Az egri Bornemissza Gergely Szakközép-, Szakiskola és Kollégium igazgatója úgy gondolja, más tényezők is hozzájárulhattak ehhez. Uzelman Tamás úgy nyilatkozott: az ő intézményükben is csökkent az igazolatlan hiányzások száma.
– Erre rásegít az is, hogy iskolánkban a tíz hazai hiányszakma közül hetet oktatunk, s ezt az állam is támogatja: azok a diákok, akik e szakokra járnak, ösztöndíjat kapnak. Ennek összege 10 ezertől 30 ezer forintig terjed – tanulmányi átlagtól függően –, ami motiváló számukra. Ám, ha nem járnak órákra, ezt már tíz igazolatlan óra után megvonják tőlük. Vagyis nálunk nemcsak a családi pótlék, hanem az ösztöndíj is visszatartó tényező abban, hogy a tanulóink gyűjtsék az igazolatlanokat. A napokban jártam körbe az első osztályokat, hogy felhívjam a figyelmüket erre, s a szülőket is tájékoztattuk az előírásokról. Egyébként is figyelemmel követjük a hiányzásokat, és ha a diák már csak egy ilyennel rendelkezik, ezt azonnal jelezzük a szülőknek, a családsegítő intézetnek és a járási hivataloknak is.
![]() |
| illusztráció - fotó: heol.hu |
Ám, azért valljuk be, nap mint nap találkozhatunk a város több pontján diákokkal tanítási időben. A megyeszékhelyen működő bevásárlóközpontban alig van olyan napszak, amikor ne látnánk csoportosan szédelegni tinilányokat, fiúkat, de a fiatalok kedvelt belvárosi törzshelyein is gyakran zsúfoltak a padok tanítási időben. Egy-egy tanuló mindig talál okot a lógásra...
Egy neve elhallgatását kérő vidéki szakközépiskola pedagógusa is elmondta tapasztalatait.
- Tavaly jó pár olyan gyerek volt, akiknek az igazolatlan hiányzása meghaladta az 50 órát. Többen azt gondolták, rájuk is vonatkozik az új rendelet, miszerint 16. életévét betöltve kiléphet a suliból. De ez ugye nem lehetséges, csak felmenő rendszerben működik két éve. Másrészt, vállalva a büntetést, családi és egyéb megvonást, elmentek dolgozni, illetve szülni. E rendeletnek köszönhetően akik el is érik az 50 órát, már nem rontják a statisztikát, hiszen a 16-ot betöltve kiiratkoznak vagy kiírják őket az iskolákból. Így nem számít bele a hiányzásuk az összesbe – vázolta a szomorú tényeket a lapunknak nyilatkozó tanár.
Már most közel járnak páran az ötvenhez
– Október eleje van, és sajnos már most van jó néhány gyerek, akik már igen közel járnak az 50 igazolatlan hiányzáshoz – közölte egy megkérdezett pedagógus. – Ők azok, akiknek 18. életévükig itt kellene csücsülni és a tanév utolsó napjáig ki sem iratkozhatnak. Tehát: szörnyű ezt mondanom, de inkább „rontják a levegőt” és szaporítják az osztályfőnökök papírmunkáját. Tudniillik a jelzések megküldését a szülőnek, a jegyzőnek, a családsegítőnek, ez mind az ő feladatuk. Nem mondanám, hogy motiválná őket a családi pótlék elvesztése, bár a szülők néha megjelennek, hogy visszamenőleg igazoljunk, de ezt természetesen nem tesszük meg.
Szomszéd Eszter / heol.hu

Megjegyzés küldése