SEGÍTSÉG | Az idén 3 milliárd forintra nőtt a szociális tűzifa támogatási kerete, a forrásra október közepéig pályázhatnak az önkormányzatok.
A kérdés az, ki juthat majd hozzá az ingyen fához. A belügyminiszter kezdeményezésére 2011-ben indult a szociálisan rászorulók téli fűtését könnyítő program. Ennek lényege, hogy az ötezer lakosnál kisebb települések helyhatóságai támogatást kapnak ahhoz, hogy a lakosság egy részének térítésmentesen adhassanak téli tüzelőt.
Az első két évben egymilliárd, tavaly kétmilliárd, idén már hárommilliárd forint a megpályázható keret – jelentette be a napokban Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium államtitkára. Szavai szerint a társadalmilag, gazdaságilag, infrastrukturálisan elmaradott térségek településeinek nem kell önrésszel beszállni, aki nem tartozik ebbe a körbe, azoknak tűzifára köbméterenként ezer forint, szénre 500 forint az önrész. Az államtitkár megjegyezte: a szén új elem a programban, de csak akkor éri meg, ha a helység a közvetlen környezetéből be tudja szerezni.
Az önkormányzatoknak február 15-ig kell eljuttatniuk a tüzelőt a lakosságnak.
Amikor három éve a Belügyminisztérium rendelete alapján először kaptak a települések szociális tűzifát, örültek is, meg nem is az osztást koordináló önkormányzatok. Örültek, mert néhány rászoruló családnak valóban nagy segítséget jelentett az 1-2 köbméter fa, másrészt bosszankodtak, mert az igazságos elosztást szinte lehetetlen volt megvalósítani. Az sem lényegtelen körülmény, hogy a pályázott mennyiséghez sok helyhatóságnak önerővel is rendelkeznie kell, továbbá a szállítást is nekik kell megszervezniük. Nem véletlen, hogy a megyénkbeli 121 település közül tavaly mindössze 66 helyen értesíthették a lakosságot arról, hogy ilyesfajta természetbeni segítséget tudnak nyújtani a téli hónapokban.
Idén nagy valószínűséggel több község él a lehetőséggel, hiszen jóval nagyobb az elosztható keret. Ám nem mindenki jogosult ingyen fára, mivel a BM-jogszabály pontosan meghatározza, milyen feltételekkel adható e juttatás. A megyénkbeli önkormányzatok már tavaly megalkották helyi rendeleteiket, amelyben rögzítették, kik kerülhetnek a jogosultak közé.
Pétervásárán az elmúlt évben – a megyében a legmagasabb összegű – 3 millió 673 ezer forint értékű fát oszthattak, ami 222 köbméternek felelt meg.
Tíz százaléknyi önrészt biztosítottak, plusz köbméterenként ezer forintot kalkuláltak a szállításra. Tavaly itt azok részesültek a keretből, akik a szeptemberi nyilvántartás szerint lakásfenntartási támogatásra voltak jogosultak, így az idei rendelet is ezt a kört támogatja majd elsődlegesen.
Kerecsenden a juttatásból a 70 éven felüli helyi lakosok, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülő, a legalább két gyermeket nevelő családok, valamint a tartós betegségben szenvedők és a jövedelemmel nem rendelkezők részesülhettek. Az idős embereknek szánt tűzifa házhoz szállításáról is a helyhatóság gondoskodott.
Ebben a községben idén 510 köbméter az igényelhető keret, s erre a mennyiségre pályáztak – tudtuk meg Sári László polgármestertől. Valószínű, hogy az elbírálás nyomán ennél kevesebbet kapnak, s az elmúlt évben megalkotott rendelet alapján igényelni kell a tüzelőt az önkormányzat erre készült nyomtatványán. A fát várhatóan januárban juttatják el a családokhoz.
Tarnaleleszen is pályáznak. A fő szempont itt is a rászorultság, az egyedülálló kisnyugdíjasok, a több gyermeket nevelő szülők, a hátrányos helyzetű családok természetesen előnyt élveznek.
Korábban számos településen nem igényeltek a keretből. Ennek oka elsődlegesen az volt, hogy sok helyhatóság nem tudta előteremteni a szükséges önerőt, másodsorban pedig az, hogy a fokozódó szegénység miatt az önkormányzatok nem merték vállalni az elosztással járó feszültséget. Kérdésünkre több polgármester is úgy fogalmazott, hogy az előző években kapott szociális famennyiség olyan minimális volt, hogy ennek azok sem tudtak maradéktalanul örülni, akik részesültek belőle. Akadt olyan községvezető is, aki úgy vélte, az e dologgal járó adminisztráció olyan terheket róna a megfogyatkozott hivatali apparátusra, hogy nem is érdemes belevágni az ügybe.
Segíts magadon, Isten is megsegít!
Forgó Gábor, Mátraderecske polgármestere lapunknak elmondta: ők idén is pályáznak, de más módon is próbálják támogatni a rászorulókat. A közmunkaprogramban évek óta tisztítják a közeli erdőket a tulajdonossal való megállapodás szerint. Ezt a fát aprítékolják, illetve brikettálják. Az intézményeket évek óta ezzel fűtik, a felesleget pedig a szociális boltban értékesítik, kedvezményes áron. A visontai erőműből pedig 1000 mázsa szenet vásárolnak. Ennek kétharmadát az önkormányzat használja fel intézményei fűtésére, míg a fennmaradó részhez a rászorulók juthatnak hozzá.
Önrész nélkül esély sincs a valódi segítségre
Az önkormányzatok, az előírásoknak megfelelően, ebben az esztendőben október közepéig igényelhetik a tűzifa-vásárlási támogatást. Az erre szánt forrás idén három milliárd forint. Azt minden településen helyi rendeletben kell meghatározni, hogy kik részesülhetnek támogatásban. Ellenszolgáltatás nem kérhető a tűzifáért cserébe. Az önkormányzatok állami erdészeti társaságoktól, továbbá a fővárosi és a megyei kormányhivatal erdészeti igazgatóságai által nyilvántartott erdőgazdálkodóktól is vásárolhatnak tűzifát, a közbeszerzési szabályok betartásával. Az állami támogatáshoz a helyhatóságoknak önrészt is biztosítaniuk kellett.
heol.hu
A kérdés az, ki juthat majd hozzá az ingyen fához. A belügyminiszter kezdeményezésére 2011-ben indult a szociálisan rászorulók téli fűtését könnyítő program. Ennek lényege, hogy az ötezer lakosnál kisebb települések helyhatóságai támogatást kapnak ahhoz, hogy a lakosság egy részének térítésmentesen adhassanak téli tüzelőt.
Az első két évben egymilliárd, tavaly kétmilliárd, idén már hárommilliárd forint a megpályázható keret – jelentette be a napokban Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium államtitkára. Szavai szerint a társadalmilag, gazdaságilag, infrastrukturálisan elmaradott térségek településeinek nem kell önrésszel beszállni, aki nem tartozik ebbe a körbe, azoknak tűzifára köbméterenként ezer forint, szénre 500 forint az önrész. Az államtitkár megjegyezte: a szén új elem a programban, de csak akkor éri meg, ha a helység a közvetlen környezetéből be tudja szerezni.
Az önkormányzatoknak február 15-ig kell eljuttatniuk a tüzelőt a lakosságnak.
Amikor három éve a Belügyminisztérium rendelete alapján először kaptak a települések szociális tűzifát, örültek is, meg nem is az osztást koordináló önkormányzatok. Örültek, mert néhány rászoruló családnak valóban nagy segítséget jelentett az 1-2 köbméter fa, másrészt bosszankodtak, mert az igazságos elosztást szinte lehetetlen volt megvalósítani. Az sem lényegtelen körülmény, hogy a pályázott mennyiséghez sok helyhatóságnak önerővel is rendelkeznie kell, továbbá a szállítást is nekik kell megszervezniük. Nem véletlen, hogy a megyénkbeli 121 település közül tavaly mindössze 66 helyen értesíthették a lakosságot arról, hogy ilyesfajta természetbeni segítséget tudnak nyújtani a téli hónapokban.
Idén nagy valószínűséggel több község él a lehetőséggel, hiszen jóval nagyobb az elosztható keret. Ám nem mindenki jogosult ingyen fára, mivel a BM-jogszabály pontosan meghatározza, milyen feltételekkel adható e juttatás. A megyénkbeli önkormányzatok már tavaly megalkották helyi rendeleteiket, amelyben rögzítették, kik kerülhetnek a jogosultak közé.
Pétervásárán az elmúlt évben – a megyében a legmagasabb összegű – 3 millió 673 ezer forint értékű fát oszthattak, ami 222 köbméternek felelt meg.
Tíz százaléknyi önrészt biztosítottak, plusz köbméterenként ezer forintot kalkuláltak a szállításra. Tavaly itt azok részesültek a keretből, akik a szeptemberi nyilvántartás szerint lakásfenntartási támogatásra voltak jogosultak, így az idei rendelet is ezt a kört támogatja majd elsődlegesen.
Kerecsenden a juttatásból a 70 éven felüli helyi lakosok, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülő, a legalább két gyermeket nevelő családok, valamint a tartós betegségben szenvedők és a jövedelemmel nem rendelkezők részesülhettek. Az idős embereknek szánt tűzifa házhoz szállításáról is a helyhatóság gondoskodott.
![]() |
| illusztráció - fotó: boon.hu |
Ebben a községben idén 510 köbméter az igényelhető keret, s erre a mennyiségre pályáztak – tudtuk meg Sári László polgármestertől. Valószínű, hogy az elbírálás nyomán ennél kevesebbet kapnak, s az elmúlt évben megalkotott rendelet alapján igényelni kell a tüzelőt az önkormányzat erre készült nyomtatványán. A fát várhatóan januárban juttatják el a családokhoz.
Tarnaleleszen is pályáznak. A fő szempont itt is a rászorultság, az egyedülálló kisnyugdíjasok, a több gyermeket nevelő szülők, a hátrányos helyzetű családok természetesen előnyt élveznek.
Korábban számos településen nem igényeltek a keretből. Ennek oka elsődlegesen az volt, hogy sok helyhatóság nem tudta előteremteni a szükséges önerőt, másodsorban pedig az, hogy a fokozódó szegénység miatt az önkormányzatok nem merték vállalni az elosztással járó feszültséget. Kérdésünkre több polgármester is úgy fogalmazott, hogy az előző években kapott szociális famennyiség olyan minimális volt, hogy ennek azok sem tudtak maradéktalanul örülni, akik részesültek belőle. Akadt olyan községvezető is, aki úgy vélte, az e dologgal járó adminisztráció olyan terheket róna a megfogyatkozott hivatali apparátusra, hogy nem is érdemes belevágni az ügybe.
Segíts magadon, Isten is megsegít!
Forgó Gábor, Mátraderecske polgármestere lapunknak elmondta: ők idén is pályáznak, de más módon is próbálják támogatni a rászorulókat. A közmunkaprogramban évek óta tisztítják a közeli erdőket a tulajdonossal való megállapodás szerint. Ezt a fát aprítékolják, illetve brikettálják. Az intézményeket évek óta ezzel fűtik, a felesleget pedig a szociális boltban értékesítik, kedvezményes áron. A visontai erőműből pedig 1000 mázsa szenet vásárolnak. Ennek kétharmadát az önkormányzat használja fel intézményei fűtésére, míg a fennmaradó részhez a rászorulók juthatnak hozzá.
Önrész nélkül esély sincs a valódi segítségre
Az önkormányzatok, az előírásoknak megfelelően, ebben az esztendőben október közepéig igényelhetik a tűzifa-vásárlási támogatást. Az erre szánt forrás idén három milliárd forint. Azt minden településen helyi rendeletben kell meghatározni, hogy kik részesülhetnek támogatásban. Ellenszolgáltatás nem kérhető a tűzifáért cserébe. Az önkormányzatok állami erdészeti társaságoktól, továbbá a fővárosi és a megyei kormányhivatal erdészeti igazgatóságai által nyilvántartott erdőgazdálkodóktól is vásárolhatnak tűzifát, a közbeszerzési szabályok betartásával. Az állami támogatáshoz a helyhatóságoknak önrészt is biztosítaniuk kellett.
heol.hu

Megjegyzés küldése