Nem egri hír, de jó ha tudsz róla, hogy mintegy háromezeréves, rituális körülmények között feldarabolt, majd földbe rejtett bronzkardokra bukkantak a régészek a közelmúltban Mezőberény területén. A Dombi Zoltánnak köszönhetően megtalált tárgyi emlékek az első ilyen jellegű hiteles leletek az Alföld keleti részén.
– A történet a nyár elejéig nyúlik vissza, amikor a mezőberényi Dombi Zoltán két bronztárgy-töredéket talált a városhoz tartozó földterületen – nyilatkozta lapunknak Liska András régész, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum munkatársa. Mint elmondta, a férfi bevitte a két darabot az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményébe, amelynek szakmai vezetőjével, Csete Gyulával közösen tájékoztatták a leletről a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumot.
– Hamar kiderült, hogy egy eddig ismeretlen lelőhelyről van szó, amit az örökségvédelmi hatóságnál bejegyeztettünk. A két töredék egyébként egy bronzkard markolatának és pengéjének egy-egy része volt. A konkrét feltárással viszont néhány hónapot várni kellett, hiszen ebben az időben már derékig érő kukoricatábla borította a területet – ecsetelte Liska András.
– Az ELTE Régészeti Intézete dr. V. Szabó Gábor vezette szakembereivel és a Munkácsy Múzeum régészeivel a betakarítás után volt lehetőségünk a konkrét munkára. Dr. V. Szabó Gábor adjunktusról érdemes tudni, hogy a ő a hazai bronzkincsek talán legjelesebb, legelismertebb szakértője.
Néhány héttel ezelőtt, vagyis már novemberben megkezdték a terület feltérképezését három speciális fémkereső segítségével. Még a sokat megélt régészeknek is meglepetést okozott, hogy alig húsz perc után megtalálták az első darabokat, majd további öt töredéket. Előzetesen arra sem lehetett számítani, hogy a hat lelet, kiegészülve a korábban Dombi Zoltán által bevitt részekkel, két teljes bronzkardot ad ki. Mégis így történt.
A fegyverek a Krisztus előtti 1000 körüli időszakból származhatnak, ezeket vélhetően rituális körülmények között darabolták össze, majd rejtették a földbe.
Munkájuk során a szakembereket meglátogatta a földterületet művelő gazda is. Így derült ki, hogy az előző ősszel az érintett táblában 50-60 centiméteres mélységben talajlazítást végeztek. Valószínűleg ekkor lett megbolygatva a két kard, és darabjaik ekkor szóródtak szét egy körülbelül 15 méteres hosszúságú sávban.
Azt már dr. V. Szabó Gábornak az asónyomon.hu oldalon közzétett beszámolójából tudtuk meg, hogy a közeljövőben a lelőhelyen egy kisebb ásatás segítségével megpróbálják tisztázni azt, hogy miért itt és milyen okból kerülhettek a föld alá ezek a gondosan öntött, felélezett fegyverek.
„Csészés markolatuk és pengéjük hajszálvékony finomságú, geometrikus és spiráldíszei a restaurálás után válnak majd igazán megcsodálhatóvá.”
A két tárgy egyébként a már említett restaurálást követően a Munkácsy Mihály Múzeumba kerül majd.
Liska András hangsúlyozta, mindenképpen érdemes szólni Dombi Zoltán elhivatottságáról, amivel segítette a leletek megtalálását.
– Napjainkban sajnos nem ez a jellemző hozzáállás — ecsetelte a régész. – Ki kell mondanunk, hogy fémkeresővel felszerelt tolvajbandák próbálják gyakran végig rabolni a földeket saját céljaik érdekében.
A jogszabályok pedig egyértelműen leírják, hogy a földben található értékek az államot illetik.
– Akik ezeket elviszik, azok a múltunk egy darabjától fosztanak meg minket. Olyan lehetséges összefüggésektől, amelyekből a történetírók újabb részleteket tárhatnánk fel históriánkból – tette hozzá Liska András, aki hangsúlyozta, az illetékes minisztériumhoz példaértékű hozzáállása elismeréseként jutalomra terjesztették fel Dombi Zoltánt.
beol.hu
– A történet a nyár elejéig nyúlik vissza, amikor a mezőberényi Dombi Zoltán két bronztárgy-töredéket talált a városhoz tartozó földterületen – nyilatkozta lapunknak Liska András régész, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum munkatársa. Mint elmondta, a férfi bevitte a két darabot az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményébe, amelynek szakmai vezetőjével, Csete Gyulával közösen tájékoztatták a leletről a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumot.
– Hamar kiderült, hogy egy eddig ismeretlen lelőhelyről van szó, amit az örökségvédelmi hatóságnál bejegyeztettünk. A két töredék egyébként egy bronzkard markolatának és pengéjének egy-egy része volt. A konkrét feltárással viszont néhány hónapot várni kellett, hiszen ebben az időben már derékig érő kukoricatábla borította a területet – ecsetelte Liska András.
Fotó: Liska András
Néhány héttel ezelőtt, vagyis már novemberben megkezdték a terület feltérképezését három speciális fémkereső segítségével. Még a sokat megélt régészeknek is meglepetést okozott, hogy alig húsz perc után megtalálták az első darabokat, majd további öt töredéket. Előzetesen arra sem lehetett számítani, hogy a hat lelet, kiegészülve a korábban Dombi Zoltán által bevitt részekkel, két teljes bronzkardot ad ki. Mégis így történt.
Fotó: Liska András
Munkájuk során a szakembereket meglátogatta a földterületet művelő gazda is. Így derült ki, hogy az előző ősszel az érintett táblában 50-60 centiméteres mélységben talajlazítást végeztek. Valószínűleg ekkor lett megbolygatva a két kard, és darabjaik ekkor szóródtak szét egy körülbelül 15 méteres hosszúságú sávban.
Fotó: Liska András
„Csészés markolatuk és pengéjük hajszálvékony finomságú, geometrikus és spiráldíszei a restaurálás után válnak majd igazán megcsodálhatóvá.”
A két tárgy egyébként a már említett restaurálást követően a Munkácsy Mihály Múzeumba kerül majd.
Liska András hangsúlyozta, mindenképpen érdemes szólni Dombi Zoltán elhivatottságáról, amivel segítette a leletek megtalálását.
Fotó: Liska András
A jogszabályok pedig egyértelműen leírják, hogy a földben található értékek az államot illetik.
– Akik ezeket elviszik, azok a múltunk egy darabjától fosztanak meg minket. Olyan lehetséges összefüggésektől, amelyekből a történetírók újabb részleteket tárhatnánk fel históriánkból – tette hozzá Liska András, aki hangsúlyozta, az illetékes minisztériumhoz példaértékű hozzáállása elismeréseként jutalomra terjesztették fel Dombi Zoltánt.
beol.hu
Megjegyzés küldése