0
MÚLT-KOR | A falusi élet kedvességének jelképéül ácsoltatta a háza bejárója mellé a kispadot. Szőlősgyörökben is így volt. Édes­anyját megszokott vasárnapi pihenőjétől nem foszthatta meg:

„Kiülünk a ház elé!”

Ezt Egerben is elmondhatta Gárdonyi édesanyja. Micsoda nagy szó ez! Többet ér egy ilyen ház ­előtti fapad száz nyakig süppedős plüssfotelnél és száz hideg leheletű sima bőrdíványnál. Mert a fapad körül kertillatos arcpirosító levegő szál­long, a plüssfotelt, bőrdíványt meg torokkaparó, köhögős füst kanyarogja körül, keresve az utat, hogy a négy fal határából kiszabadulhasson.

A jó kispadnak rövid idő múltán kellemetlen tulajdonsága támadt. Aki csak a Hóhér­parton (így hívták azt a dombol­dalt, amelyiken Gárdonyi háza épült) felszuszogott, apró vagy felnőtt úton járó, mind a kispadra telepedett, hogy magát kilihegje, puttonát megigazgassa, a lábára tapadt sarat lekapargassa. A sok jövést-menést, szóforgatást Gárdonyi ablakai felfogták s íróasz­taláig vezették.

Kezdett a pad Gárdonyi előtt a kedvességé­ből veszíteni.

A végső fejszecsapást egy éjszaka mérte a pad négy lábára.

Egyszer lecsalta magához Egerbe Rákosi Viktort, a Kakas Márton szerkesztőjét.

– Gyere, pajtás, hozzám. Úgy gyere, mintha falura jönnél. Nem kell parádé, se szmoking, se lakkcipő. Az egész Egerben csak két úr lakik, az egyik az érsek, a másik meg én. És e kettő közül az egyiknek soha sincsen pénze.

– Bizonyára az érsek az, akinek soha nin­csen pénze! – válaszolta Sipulusz. Hát nem bá­nom, lemegyek.

Le is ment.

Ott aludt, Gárdonyi utcai szobájában.

Vasárnap volt. Nyár végi vasárnap. Az egri azúrkék ég valamennyi csillagszemét felpattog­tatta azon az éjjelen, s mély tüzű pillantásokkal bámult a városra. Gárdonyi ablakai nyitottan szívták a virágok levegőjét és a föld enyhe párázását.

Éjféltájban valami részeg telepedett a kis­padra. (Akkor még állt a kispad.) Csendesen dülöngélt egészen odáig. A ré­szeg ember különös sajátsága Egerben, hogy csak akkor lármázik, ha ház előtt vagy emberek előtt lépked. Ilyenkor kókadó fejjel s rekedt torokkal jelzi a leeresztett egylitert. Szőlők mezsgyé­jén, pincék között nem érdemes a megkent tor­kot szárazra ordítani. Ki hallja ott!?

A Gárdonyi-ház elé kalimpázott ittas gazdát is a nyitott ablak látványa ösztökélte, megeresztette a hang­szál-recsegtetőt. Iszonyú üvöltéssel, óbégatással:

„Kossuth Lajos magyar gyerek,

 Magyarországon született,

 Illik a kard oldalára,

Korona a kalapjára.

 Sej illik a kard oldalára,

 Sej korona a kalapjára.”

A részeg elismételgette még vagy ötször a refrént, s megelégedetten telepedett a kispadra.

A ház megmozdult. Rákosi Viktor gyufát csillantott, és a gyertyabélhez csókoltatta. Gár­donyi ajtót nyitott, s végigkopogott cipőjével a folyosója végéig, hogy elkergesse a parasztot.

A paraszt nem mozdult. Az volt a nézete, hogy ő köztéren ül s itt neki a jó Isten se paran­csol.

Gárdonyi végül belátta, hogy az atyafinak ­igaza lehet, még a jó Istennel szemben is.

Visszasétált hát Rákosi Viktorhoz, és bele­fogott a kellemetlenség elsimításába.

– Látod, pajtás, ilyenféle zengésű az eredeti magyar népdal. Várj, azonnal lekottázom.

Odaült a zongora mellé, lejegyezte és válto­zatos futamokkal eljátszotta Sipulusznak.

De a paraszt csak nem tágított se a helyből, se az ordításból. Végül Gárdonyi előszedte a sakktáblát, és mattolgattak reggelig.

illusztráció - fotó: mozaikmuzeumtura.hu

Kispad a ház előtt (1898. aug. 22.)

forrrás: gardonyigeza.hu

Megjegyzés küldése

 
Top