A Dobó-szobor átadása az Országos Dalünnep miatt is igazi szenzáció volt. Több országos napilap tudósított az eseményről. A helyi sajtó sem akart lemaradni semmiről, ezért – direkt a Dalünnep alkalmából – az esemény ideje alatt minden nap alkalmi lapot jelentettek meg, Egri Dalünnep címmel.
Ebben többnyire azok a hírek szerepeltek, amelyek az akkori egri újságokban, az Egri Híradó- ban, a Hevesvármegyei Hírlapban, vagy az Egri Újságban voltak olvashatók. Azért akadt néhány kivétel is. A különszámokhoz fényképes mellékleteket is kiadtak, mint például a dalegyleteket fogadó egri koszorúslányokról, de az augusztus 18-i számban egy – még az átadás előtt készült – fotót is közöltek a Dobó-szoborról. Ez volt az első kép (lásd: jobbra, felső kép), ami a szoborról Egerben megjelent, itt még nincsenek koszorúk, feliratok. A gyors és szervezett munkát jól jelzi, hogy az augusztus 18-i átadáson már ezt a képet is meg lehetett venni ké- peslap formájában.
– Négy nagy póznát állítottak fel a szervezők, ami köré fehér leplet húztak. Az átadásnál megrántottak egy zsinórt és lehullt a lepel. Ezek a kopják több akkori fotón is láthatók.
– A résztvevő dalkörök mind megkoszorúzták a szobrot. Az egyik csoport azonban igazi különlegességet hozott. A Győri „Egyetértés” Dal- és -Társas Kör a Magyar Kir. Állami Fa- és Fémipari Szakiskolában (a mai Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Középiskola) egy vaskoszorút készíttetett. Ez a nagy koszorú látható több képeslapon és képen is a cí- mer előtt (lásd: jobbra, alsó kép). Külön tartón állt a talapzaton. Később – mivel nem az eredetileg megtervezett szobor része volt és nem rögzítették hozzá – eltávolították onnan, de szerencsére megőrizték az utókornak.
A Dobó István Vármúzeum raktárá- ban a többi, szintén a Dalünnephez kapcsolódó relikviával együtt ma is megtalálható. – Erre az eseményre számtalan emléktárgy – útikönyv, képeslap – készült Egerről, amit a városba érkezőknek szántak. A Dobó-szobrot ábrázoló ké- peslapokból többfélét is lehetett venni. Strobl budapesti műhelyében sok fotós megfordult, akik idő- ről időre beszámoltak az éppen készülő művekről. Sokszor az életnagyságú agyagminták fotói voltak az elsők, amelyek később képeslapon is megjelentek. Ez a képeslap (lásd: előző oldal) is ilyen műtermi fotó, amit a szobor átadásán már mindenhol árultak Egerben, illetve a fővárosban.
Ezt a lapot például 1907. augusztus 19-én, Egerben adták fel Horvátországba. A szövegben is szerepel: „Édes Etelkám! Egészséges vagyok, melyet nektek is kívánunk. Egerben vagyok a dalversenyen. Csókollak: Rózsikád
a cikk megjelent az EGRI MAGAZIN különszámában
Megjegyzés küldése