0

Ha jártál már a Siroki várnál biztosan feltűnt a várral szemközt látható két magányos szikla. A helyiek találó névvel illették a sziklaformákat: Barát és Apáca sziklák, amely a formájukra is utal.

Sokan nem tudják de a település nevére, a Barát és Apáca sziklák eredetére, szép legendák emlékeztetnek. Egyikük Darnó, a Tündérkirály legendája. Amikor leánya, Tarna a tiltás ellenére halandó fiúba szeretett bele, az öreg Darnó király keresztüllőtte a két szerelmes szívet, amitől azok rögtön kővé változtak. Darnó megbánta tettét, azóta is azt mondja sírok, sírok, így lett e hely neve Sirok…

Kalandos barlangvár a Mátra és a Bükk között

A Mátra legnagyobb, legjelentősebb várromja a festői környezetben, egy meredek vulkáni csúcson magasodó siroki vár.


A nemrégiben felújított vár hazánk egyben legvadregényesebb várromja, hisz nem csak a pazar kilátást nyújtó várfalak közt, hanem a hegy gyomrába vájt bonyolult alagútrendszerben is lehet kalandozni.

A vár története

A vár a tatárjárás után, a XIII. században épülhetett – az első említése 1320-ból származik –, amikor védelmi célokra kialakult az országban a végvárak rendszere. Csák Máté csapatai kezébe is került, majd Károly Róbert serege foglalta vissza. Az 1552-es egri ostrom után jelentősége megnőtt, hiszen annak elő vára volt, meg kellett erősíteni. Eger 1596-os eleste után azonban a török elől elmenekült kis létszámú őrsége, majd a hódoltság végén a török őrség is elfutott. Később a Rákóczi-szabadságharc alatt a kurucok is birtokolták, utána viszont a többi magyar vár sorsában osztozott, a császáriak 1717-ben felrobbantották, azóta áll romokban.


A középkorban földesúri vár volt, stratégiai szerepet nemigen játszott, bár a Tarna-völgyében fekvő, észak felé vezető utak lezárására és ellenőrzésére alkalmas helyen épült.

A vár látogatása

bővebben: kirandulastippek.hu

forrás: NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft., 

Megjegyzés küldése

 
Top