Szakértők szerint a magyar társadalmat az összeszedettség jellemzi, mindenki betartja a kormány által elrendelt intézkedéseket. Az emberek már akkor felelősségteljesen viselkedtek, amikor a kormány csak ajánlásként vezetett be járványmegelőző intézkedéseket. Már ekkor sokan döntöttek úgy, hogy otthon maradnak, és minimálisra csökkentik a személyes találkozásaik számát.
"Minden egészségügyi dolgozónak ötszázezer forintos pluszjuttatást biztosít a kormány” – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Arról is beszélt, hogy ma Magyarország legfontosabb dokumentuma az egészségügyi átcsoportosítási terv, amely a tömeges megbetegedések időszakára íródott. Orbán Viktor azt is elmondta, szerdán döntenek a kijárási korlátozás esetleges meghosszabbításáról, kedden pedig bemutatják a magyar gazdaságtörténet legnagyobb, négy fejezetből álló gazdaságélénkítési tervét.
A koronavírus elleni védekezésről szóló törvényt ért uniós kritikákról szólva úgy fogalmazott, az Európai Unió Magyarországgal foglalkozik, pedig a vírussal kellene. Hozzátette, a legfontosabb, hogy a kormány ne hagyja magát provokálni.
Gesztusértékkel bír a pluszjuttatás
Galló Béla, a XXI. Század Intézet főmunkatársa, a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában elmondta, az egészségügyi dolgozók számára megítélt ötszázezer forintos pluszjuttatás gesztusértéke nyilvánvaló. Hozzátette, az viszont kérdés, hogy egyáltalán pénzzel ki lehet-e fejezni az egészségügyi dolgozók emberfeletti erőfeszítéseit, az irántuk érzett tiszteletet és megbecsülést.
A magyarok felelősségteljesek
Pócza István, az Alapjogokért Központ vezető elemzője úgy látja, a magyar társadalmat az összeszedettség jellemzi, mindenki kicsit összehúzta magát, mindenki betartja a kormány által elrendelt intézkedéseket. Hozzátette, az emberek már akkor felelősségteljesen viselkedtek, amikor a kormány csak ajánlásként vezetett be különböző szigorító intézkedéseket.
Már ekkor sokan döntöttek úgy, hogy otthon maradnak, és minimálisra csökkentik a személyes kontaktusaik számát.
„Most pedig, amikor kötelező jellegű szigorítások vannak érvényben, akkor is azt láthatjuk, hogy az emberek tartják magukat az intézkedésekhez” – mondta Pócza István. Hozzátette, több hír is napvilágot látott, mely szerint Spanyolországban és Olaszországban is azért harapózott el a vírus, mert az emberek nem vették komolyan a szigorító intézkedéseket
Galló Béla szeint az emberek most tanulják meg, hogyan kell alkalmazkodni az új helyzethez. Ebben a politika is sokat segíthet, egyrészt azzal, hogy olyan információkat közöl a helyzetről, amelyek relevánsak, másrészt próbálja az embereket rávenni arra, hogy a vírus megfékezése érdekében tartsanak be olyan intézkedéseket is, amelyek adott esetben kismértékben korlátozzák őket.
Továbbra is be kell tartani a szigorító intézkedéseket
Pócza István kiemelte, az elkövetkező időszak, a nagyhét, illetve a húsvéti időszak fordulópont lehet, mivel ha ebben az időszakban is sikerül önmérsékletet gyakorolniuk az embereknek, és sikerül kitartaniuk azok mellett a viselkedésminták mellett, amelyeket az elmúlt időszakban gyorsan elsajátítottak, akkor minden rendben lesz.
Hozzátette, nem véletlen, hogy a politikusok Európa-szerte arra hívják fel a figyelmet, hogy nem lehet még tudni, meddig tart ez a helyzet.
borítókép, MTI Komka Péterforrás: Kossuth Rádió, hirado.hu
Megjegyzés küldése