0

Az Orbán Ház Múzeumról szóló első epizódban Mókus-bácsi a ház történetéről és a "tiszta" szobában kiállított tárgyakról mesél.

Még ezen a héten folytatjuk a régészeti és őkori tárlat bemutatását.
Az Orbán-házban kapott helyet az őstörténeti, helytörténeti és néprajzi kiállítás.
A Gál Árpád irányítása mellett elkészült állandó kiállítás a község helytörténetébe és néprajzi örökségébe kínál betekintést.

A kiállítás két fő részből áll. Az egyik a néprajzi tárgyakat és a falu helytörténetét mutatja be, a másik rész a Regős József által rekonstruált tárgyi emlékek és kőzettani bemutató, a Bükk őstörténetébe nyújt érdekes betekintést. Az itt látható helytörténeti, néprajzi gyűjtés egy-másfél évszázadra tekint vissza. Leginkább a paraszti kultúrát és annak tárgyait tárja elénk.
Szilvásvárad igen régi település. Kedvező fekvése, bő vizet adó patakjai, nagy erdőségei biztos menedéket és megélhetést nyújtottak az itt megtelepedőknek. Ennek megfelelően az emberi élet kezdetleges formái is fellelhetők. E korszakok lenyomata az őstörténeti kiállításrészben ismerhető meg. 
Az egymást követő és egymásra települő népcsoportok és szórvány kultúrák után a népesség megerősödik és önálló életet élő közösséggé alakul, mely a környezet adottságait kihasználva településsé fejlődik. Maga készíti házait, szerszámait, eszközeit és évszázadok alatt létrehoz egy kultúrát, amely egy népcsoport sajátja lesz.

Az Orbán család őse a hagyomány szerint 1660 körül költözött Pétervásáráról a faluba, mint a Keglevich földesúr ispánja, aki Pétervására és Szilvás birtokosa is volt. A család ismeretlen időben nemességet nyert és a XIX. században ezen a telken lakott.


A Miskolci út 58. számú házat, a mai kiállítóhely épületét Orbán Mihály építette 1880 körül, maga és egyik fia számára. 1895 körül az egész házsorral együtt a ház is leégett és ezután alakították ki mai állapotát. A fa ámbitust kicserélték kőlábasra, falait 80 cm-rel felmagasították. Az ajtók, ablakok és a mennyezet a század utolsó évtizedének a módosabb gazdákhoz illő építési szokásait tükrözi.
1975-ben került az épület a Heves megyei Múzeumok igazgatóságához. A műemléki helyreállítás során (1978-1982) a lehetőség szerint megtartották az eredeti állapotot, csupán a terméskő palafedést cserélték ki műemléki palára. Ekkor került elő a vakolat alól a 3. helységben egy faház zsilipelt falszerkezete és ajtókerete, amit a kőházba annak idején beépítettek. A faépítmény korát a XVIII., esetleg XVII. századra becsülhetjük.
A múzeum 1983. április 22-én nyílt meg. A „Bükk természeti képe” című kiállítás a Bükk hegység csaknem 300 millió éves, történetét mutatta be 2004-ig. 2010-ben - az önkormányzat jóvoltából - ős-, helytörténeti és néprajzi kiállítás nyílt. A múzeum az állandó kiállítás mellett időszakos gyűjtemények és kiállítási tárgyak bemutatását is lehetővé teszi.

Cím: 3348 Szilvásvárad, Miskolci út 58.

A belépés díjtalan. Nyitva tartás: október 23-ig hétfőtől - vasárnapig 10.00-16.00 óráig

Szeretlek Szilvásvárad
Regős József
Szilvásvárad, Orbán Ház

Megjegyzés küldése

 
Top