0

Nemcsak a nagy műemléki együttesek, kiemelkedő építmények, hanem a részletek színvonala is meghatározza a város arculatát.

A jelenlegi Szent Bernát Ciszterci Borgia Szent Ferenc templomot a jezsuita rend építtette 1699- 1743 között (építész: P. Pethő István, P. Geyer Bernát, Giovanni Battista Carlone).
fotó: guideathand.com

Falképek, korábban Kracker János Lukács, Borgia Szent Ferenc életéből vett jelenetekkel, elpusztult. Jelenleg Innocent Ferenc és Bader Károly 1888-as falképei díszítik.

A templom berendezése 1770-ben fejeződött be. A jezsuita rend feloszlatása után 1773-tól a templomot és a rendházat a ciszterciek kapták meg. Többször sújtotta tűzvész, földrengés és villámcsapás. 1792-1857 között többször javították.

Nagy műemléki helyreállítására 1968–69-ben került sor Rados Jenő tervei alapján. 2015-ben a szentélyének freskóit is restaurálták, jelenleg a főoltár restaurálása zajlik. Eger kiemelkedő barokk-rokokó műemléke.

Építészetileg és szinte teljes egészében a 18. századból fennmaradt berendezésének (oltárképei, szószéke stb.) kvalitása hasonló értékkel bír, mint a város másik barokk temploma, a Minorita templom.

Johann Lucas Kracker által festett mennyezetfreskója sajnos nem maradt fenn, de főoltárának különleges megoldása és kiemelkedő színvonala európai minőséggel bír. A magyarországi barokk templomok legszebbjei közé sorolható
Érdemes a jellegzetes és szépen megoldott részletekre is figyelni sétáink során, mint pl. a gyönyörű, kovácsoltvas erkélyek, ablakrácsok, kapuk, kőkeretek és sok-sok szép fali fülke, amelyekben szentek szobrai állnak.

Márai Sándornál szebben senki sem írhatta volna Egerről: „Ezt a várost nem hatalom és tömeg, hanem ízlés és lélek alkotta.”
fotó: guideathand.com

A megyeháza átjárójának két oldalán láthatjuk a város jelképeivé vált kovácsoltvas kapukat, amelyet készítőjéről Fazola Kapuknak neveznek.

A jobb oldali kaput fenn 3 címer díszíti, ezért ez az un. Címeres kapu. Az épület homlokzatán már megcsodált három címert itt kovácsolt kivitelben lehet megtekinteni.

A baloldalon lévő kaput díszeiről szőlőfürtös kapunak nevezzük. Ez eredetileg a második emeleten volt. 1896-ban a Budapesti Világkiállításon, a Vajdahunyad Várban mutatták be a gyönyörű kapukat. Amikor visszahozták, itt helyezték el mind két kaput, hogy a látogatók is megcsodálhassák.

A kapuk mindkét oldalán, mint egy tükörben ugyanazok a díszítések láthatók. Olyan szépek ezek a kapuk, mintha nem is nehézkes vasból készültek volna. Az európai művészet élvonalához tartoznak, a rokokó művészet legszebb remekei Magyarországon. Nemcsak hazai szinten, hanem európai színvonalon is a legmagasabb értékeket képviselik.

guideathand.com

Megjegyzés küldése

 
Top