Az ország 7 építészeti csodájának egyike
A török megszállást követően az Egerbe visszatérő Fenessy György püspök már nem akart a Várban lakni. Inkább a polgári városban vásárolt két telket és a palota építéséhez szükséges tufa köveket a mögöttes dombból kezdték kitermelni.
Ez remek ötletnek bizonyult: egyrészt megépült a püspök palotája, másrészt létrejött a város alatt egy hatalmas pincerendszer, amely kiváló mikroklímával rendelkezett a borok tárolására, s így az egyház számára bor formában befolyt adót, a dézsmát, itt kezdik el tárolni.
A pincerendszer a Hatvani-kaputól a Rác-kapuig 3 kilométer hosszan nyúlt el a város alatt. A mai pince legszebb része az Oszlopos terem, ahol 7 x 7 pinceág sakktáblaszerűen hálózza be a teret.
Az 1947-es államosítás után a pincét nem használták tovább bortárolásra, állagában megroggyant, életveszélyes lett. A 80-es évek elején vasbeton szerkezettel meger?sítették, a menthetetlen és nagyon veszélyes szakaszokat betonnal betömedékelték. Hibát követtek el azonban, hogy nedvesség ellen nem szigetelték le a pince rendszert, így mind a mai napig a betonon átszivárog a talajvíz. Így azonban a tufából kimosott mészk?b?l csodálatos cseppk?szer? mészképz?dmények alakultak ki a falakon.
A pincét 2007-ben a 7 legismertebb magyar "építészeti csoda" közé választották.
A pincerenszer bejárata az Eszterházy téren található, a Bazilikához vezet? lépcs? jobb oldalán, a Szt. László szobor alatt.
forrás: visiteger.com
Megjegyzés küldése