Szeptember 9-én érkezett meg Hádum Ali budai pasa serege Eger vára alá. 11-én követte őket Ahmed pasa másodvezír és Szokollu Musztafa ruméliai beglerbég egysége is. Ali budai pasa a vártól északra, a Királyszéke felől, Szokollu Musztafa a külső vár irányából, míg Ahmed pasa dél felől, Maklár irányából fogta ostrom alá Egert.
A török parancsnokok helyesen ismerték fel a vár két gyenge pontját, a Földbástyát, illetve a külső várat. A Föld- és a Tömlöcbástya éles szögben ugrott ki a fal síkjából az északnyugati szögletben. Itt Dobó István várkapitány személyesen vezette a védelmet.
A négy főhadnagyot, Bornemisza Gergelyt, Figedy Jánost, Zolthay Istvánt és Pethő Gáspárt a külső várba rendelte. Ott ugyanis könnyen veszélyes helyzet alakulhatott ki a falak fölé magasodó Almagyar-hegyre telepítette török ütegek következtében. Musztafa pasa ugyanis három nagy ágyútelepet hozott itt létre északkelet, kelet és délkelet irányból.
Dobó az ostrom kezdetekor azonnal kiürítette a védhetetlen várost és visszavonult a várba. Szeptember 17-én megkezdődött a tüzérségi előkészítés, a vár lövetése. Az Ali pasa által rozzant akolnak csúfolt egri várat azonban a korábbi években Dobó irányításával jelentősen megerősítették. Megépült a nyugati oldalon a Dobó-bástya, a Tömlöc-bástya előtt a Föld-bástya. Jelentős mennyiségű élelmet, lőszert, fegyvert halmozott fel, nemegyszer elég kíméletlen módon hajtva be az adót a környék népétől.
Az ostrom előtt a kapitány leszedette a házak tetejéről a cserepet, hogy a tűznek elejét vegye. A környékbeli megyéktől, és a királytól katonákat kért. Ide tartotta vissza a Szolnokra irányított, de későn érkező egységeket is.
A létszám az ostrom kezdetére nagyjából 2000 főre emelkedett. Dobó gondoskodott a mesteremberekről is, akik az ágyúk szaggatta falakat éjszakánként az őrséggel közösen úgy-ahogy helyreállították, megerősítették. A tüzérségi rombolás szeptember 28-ig tartott. Másnap megindult az általános roham.
forrás: Vitézlő Rend - török- és kuruckori hagyományőrzés
Megjegyzés küldése