0

Az egri minaret legendája

Az egri az ország legjobb állapotban fennmaradt minarete, a torony 40 méter magas, az azon körbefutó terasz pedig 26 méteren húzódik. Odafent garantáltan elakad a lélegzetünk is a kilátástól, igaz, a fantasztikus panoráma mellett ebben a lélegzetelállásban azért az is közrejátszik, hogy mire felértünk, már 97 vaskos lépcsőfokot leküzdöttünk! 

Nehezen mozgóknak, tériszonyosoknak és klausztrofóbiásoknak talán úgy marad szebb emlék a minaret, ha csak kívülről csodálják meg, de a kihívások kedvelőinek mindenképp érdemes felkapaszkodni a teraszra is!

Az 1596 körül épült minaret múltja számos érdekességet tartogat. A toronyhoz eredetileg tartozott egy dzsámi is, ezt viszont 1841-ben elbontották mellőle, így született meg végül a ma is látható állapot. Kis híján maga a minaret is majdnem elpusztult egyszer. 

A török hódoltság lezárultjával, az addig elnyomott egriek szerették volna lerombolni az épületet, egyfajta szimbolikus lezárást adva így a múltnak. Pusztán lebontani a tornyot nem lett volna túl látványos, így izgalmasabb ötletük támadt, mégpedig, hogy inkább ledöntik azt. 

A legenda szerint hoztak is 400 ökröt, befogták őket a torony elé, de mindhiába, a minaret állva maradt, még csak meg sem ingott. A kudarcnak köszönhetően láthatjuk ma is az emléket, igaz, némiképp azért személyre szabott módon: ha alaposan megfigyeljük, a torony csúcsán ugyan máig látható a félhold, de abból most már egy kereszt magasodik ki.

Négy utca találkozásánál kialakult téren, kovácsoltvas kerítéssel körülvett területen álló, 14 szög alaprajzú, kváderkövekből épített minaret.

A szélesebb lábazat plasztikusan kialakított konikus szakasszal szűkül a toronytörzs felé. A toronytörzs felső harmadában gazdagon tagolt konzolsor fölött körbefutó erkély, 19. századi kovácsoltvas korláttal.

Kilátás a Várhegyről. Előtérben a Minaret, háttérben jobbra a Szent Miklós Görögkeleti Szerb (Rác) templom.  
Fotó: Fortepan

A torony belsejében csigalépcső. Első említése 1664-ből származik, de valószínű, hogy ettől korábbi időpontban épült. A mellette álló dzsámit, melyet 1687 után káptalani templomnak használtak, 1841-ben bontották le. A minaretet 1897-ben Möller István tervei alapján restaurálták, ekkor készült a jelenlegi kősisak.

A minaretet fedő csúcsos kősisak 1897-ben készült. A toronysisakon félholdon álló kereszt.

Forrás: visiteger.com,  muemlekem.hu

Megjegyzés küldése

 
Top