Maximilian Höll (a Hell nevet 1760-tól használta) Selmecbánya-Szélaknán született 1720. május 15-én szegény bányászcsaládban, 22 testvére volt.
1738-ban Zsolnán, majd 1741-től a bécsi egyetemen tanult. 1744-től matematikával foglalkozott, majd Francz József mellé került tanársegédnek, ekkor kezdett csillagászati megfigyeléseket végezni.
1745-ben Lőcsén tanított, 1748-tól Bécsben teológiát tanult, majd 1751-ben Zsolnára hívták. Felkérték a nagyszombati csillagda újratervezésére és az építkezés irányítására. 1752-ben Kolozsvárott az egyetemen matematikát és csillagászatot tanított, majd 1755-től a bécsi egyetem csillagdáját igazgatta.
Eszterházy 1762-ben határozta el, hogy egyetemet épít, ezen belül csillagdát. Felkérte a tervezésére Hell Miksát, aki már 1762-ben munkához is látott. Fellner Jakab 1765 májusában jelölte ki a csillagda helyét, 1773 tavaszára el is készültek a meridiánterem boltozatai. Hell írta elő, hogy a nyílások hol helyezkedjenek el a napsugár beesési szögének megfelelően. Az eredeti terveket úgy módosította, hogy camera obscura (sötétkamra) és obszerváló helyiség is legyen.
1774-ben írt levelében ezt olvashatjuk: „Semmit sem óhajtok jobban, minthogy ezzel (a Specula építésével) hasznára legyek hazámnak.”
1776. május 17-én Hell Miksa tanítványával együtt érkezett Egerbe. Először a nyugati teremben tűzték ki a délvonalat, a Linea Meridionalist, ehhez quadránst és ingaórát használtak. A délvonalon minden napfényes délben megfigyelhető a napsugár beesése, mely az egri valódi delet jelzi. Meghatározta Eger földrajzi szélességét is, ezen munkájáról az 1780-as csillagászati évkönyvben számolt be.
1778-ban elkészítette a csillagda részére a mozgatható kupola mintáját. Az emeleten helyet kapott még a sötétkamra, melybe panoráma periszkópot szereltek. Ez lett Magyarország harmadik csillagvizsgálója, magassága mintegy 53 méter. A megbízó és a kivitelező kiterjedt levelezést folytatott, az egri Főegyházmegyei Levéltár Hell Miksa 28 olyan levelét őrzi, amelyet Eszterházy Károlyhoz intézett. (Néhány művét és levelét a Magyar Elektronikus Könyvtárban elolvashatjuk.)
Egri munkáját befejezve Bécsbe ment vissza, hogy folytassa kutatómunkáját és a tanítást. Annyira szerette a hivatását, hogy annak lett az áldozata. A Bécsbe érkező török követ nagy érdeklődést mutatott a helyi csillagvizsgáló iránt, a kalauzolását Hell Miksa magára vállalta. A tájékoztatás alapos volt, sokáig tartott, Hell tüdőgyulladást kapott, mely halálát okozta 1792. április 18-án.
Forrás: beszeloutcanevek.ektf.hu
Megjegyzés küldése