Ha észak felől, azaz alulról érkezünk a látványossághoz, az Ilona-völgy köves, kacskaringós medre egy ponton már hatalmas fatörzsekkel és leszakadt kőtömbökkel szabdalt, ez jelzi, hogy elértünk az Ilona-völgyi vízesés katlanába.
Alapvetően a mátralábi lankák vegyes üledékes kőzetekből állnak, ami szelídebb formavilágban is mutatkozik meg. Azonban ezek az üledékek is felboltozódtak a vulkánok kiemelkedésével, ami pont az Ilona-völgyi vízesésnél a leglátványosabb. Az andezitsziklák körüli befogadó kőzet ugyanis az öregebb agyagpala, ami porlik, és lemezesen szétesik. A masszív andezit viszont jobban ellenáll mindenféle behatásnak, így a körben lepusztuló felszínből markánsan kiemelkedik. Ezért látunk itt ilyen vad formákat mélyen a hegység gyomrában.
A közel 10 méteres sziklafalon alábukó patak hazánk legnagyobb természetes vízesését képezi. A meredek zuhanással a katlanba érkező víz nagy tömbökre szaggatta az alapkőzetet. Tekintélyes, szanaszét dobált farönkök mutatják az időnként felbőszülő patak erejét. Különös hangulatot árasztanak a kőemberek, melyeket a patak által lekerekített szikladarabkákból építettek a turisták - mint néma őrzők, strázsálnak a völgyben.
A turistaút balra, a lankásabb terepen kerüli meg a sziklafalat, és halad el a vízesés feletti peremen. Látványos, ám veszélyes rész, érdemes odafigyelni.
Tipp :
- Érdemes a túraútvonalat tavaszi hóolvadáskor vagy csapadékosabb időszakban bejárni, amikor a legnagyobb hozamot produkálja a patak, mert így a leglátványosabb az Ilona-völgyi vízesés. Kuriózum, de csapadékosabb időszak utáni komoly mínuszok eredménye lehet, hogy megfagy a víz a vízesésnél, ami gyönyörű, ám rövid életű jégképződményeket formál a sziklafalon.
- Az Ilona-völgyi vízeséshez érkezve az út a szikla felső peremén halad. Óvatosan mozogjunk, komoly mélység van alattunk, súlyos következményei lehetnek, ha a meredély szélén megcsúszunk.
- Az Ilona-patak mentén a Bükki Nemzeti Park kialakított egy tanösvényt, amely a Keleti-Mátra földtani értékeit és a hajdani ércbányászat emlékeit mutatja be egy 6,5 km hosszú túraútvonalra felfűzve. Parádfürdő keleti végénél, a Károlyi kastély (Rákóczi-fa) mellől indul, és az Ilona-patak mellett, a zöld jelzésű turistaúttal megegyezően vezet az Ilona-völgyi vízesésig a fehér alapon kék átló tanösvény jelzés.
Megjegyzés küldése