2021-ben is nagy szeretettel várjuk régi és új táborozóinkat! Táborainkban a gyerekek különleges környezetben – egyfajta időutazással – sok-sok játékon, kalandon keresztül ismerhetik meg a múzeum világát, és kerülhetnek olyan szituációkba, ahol megelevenedik egy történelmi esemény, életre kel egy-egy ismert vagy hétköznapi történelmi személyiség, ismertté válnak ünnepnapok és hétköznapok történései, karakterei
A táborban nagyszerű közösség kovácsolódik, a közös játék, a közös alkotás, számos verseny, próba erősíti a csapatszellemet. Célunk, hogy a hónapokra számítógép elé ültetett gyerekek sokat mozogjanak, elmerüljenek a közös játékban, a monitor világát felváltsa a kézzel foghatóság, mind az öt érzékszervet megmozgató tevékenység. Legfőképpen pedig az, hogy a táborlakók élvezhessék egymás társaságát, közösen alkossanak, közös cél elérése érdekében együtt gondolkodhassanak, foglalatoskodjanak. Egyaránt megmozgatjuk tagjaikat és kreativitásukat. Mindenki megtudja, hogy a múzeum jó hely és élvezheti a nagyszerű környezet nyújtotta sokszínűséget!
A táborokba 8-12 éves gyermekek jelentkezését várjuk!
TÁBOROK
VÁRTÁBOR
H-Őseink nyomában, avagy a kőhajítástól a céllövészetig
I. turnus: június 21-25.
II. turnus: Június 28-július 2.
III. turnus: Július 5-9.
A résztvevők a kőhajítástól a céllövészetig ismerik meg eleink harcmodorát úgy, hogy ki is próbálhatják ezeket, s közben az Egri vár hadtörténetébe is bepillantást nyernek. Ezek mellett megtanulnak métázni, fecskézni, mancsozni, bigézni és zoknicsatában is kipróbálhatják ügyességüket, gyorsaságukat. „Kézzel fogható közelségbe” kerülnek Bornemissza Gergely tüzes találmányaival, és a fegyverdíszítés tudományába is belekóstolhatnak: az ötvösök féltve őrzött titkaival és elkészítenek egy korabeli fegyverdíszt. A tábor végén vitézi próbán adnak számot frissen szerzett tudásukról, s ha ez elegendő, az Egri vár vitézévé avatjuk őket.
Helyszín: Egri vár, Balassi terem
Információ: Bozsákovicsné Radnóti Ágnes – 0630 8150959
ALKOTÓTÁBOR I.
Képekbe teremtett hit – Szakrális emlékek a Dobó István Vármúzeum gyűjteményeiben
június 21-25.
Az elmúlt évszázadok során az emberek változatos módon fejezték ki a valláshoz, a kereszténység üzeneteihez fűződő viszonyukat, az ezekről alkotott véleményüket, érzéseiket, amelyek számos esetben különleges, egyedi alkotásban öltöttek testet. Ezek közül több csodálatos darab található a Dobó István Vármúzeum gyűjteményeiben. A tábor során a gyerekekkel megismertetjük ezeket az egyedülálló tárgyakat, s igyekszünk felfedezni a mögöttük álló embert, üzenetet. A tárgyak legtöbbje olyan eljárásokkal készült, amelyek sok-sok érdekességgel szolgálnak. Amíg egy-egy „remek” elkészül, a gyerekek részeseivé válnak annak az összetett alkotó tevékenységnek, amikkel a tárgyak megszülettek – így megismerve a gondolat fogantatásától a műalkotás megszületéséig tartó különleges folyamatot.
Többek között táblaképet, üvegképet festhetnek hagyományos technikával és kipróbálhatják a sokszorosító grafika készítését is.
A táborban vendégül látjuk Herczeg István grafikus- és festőművészt, aki egy teljes napon át foglalkozik a gyermekkel. A résztvevők a tábor zárásaként kiállításon mutatják be szüleiknek, nagyszüleiknek, testvéreiknek munkájukat.
Helyszín: Dobó István Vármúzeum, Várműhely. Eger, Dobó utca 12.
Információ: Veréb Emese – 0630 5185532
MESTERKEDŐ
NÉPRAJZI TÁBOR
Június 28-július 2.
Eger városában nagy múltra tekint a borkultúra. Az elmúlt évszázadok hagyományait, a borászat mesterségének fortélyait, tárgyait, eszközeit a Dobó István Vármúzeum nagy gonddal őrzi és kutatja. A szőlő, a bor számos népművészeti alkotás szimbóluma, használati tárgy, öltözet motívuma. A gyerekek játékos formában fedezik fel ezt a szerteágazó, izgalmas világot. Megismerkednek a szőlőhöz kapcsolódó jelképek jelentéstartalmával, motívumokat gyűjtenek és terítőt hímeznek, cserépedényt díszítenek. Ellátogatnak egy szőlőhegyre is, hogy közelről tapasztalhassák meg a szőlőművelés körülményeit. Betekinthetnek a szőlőművelés mozzanataiba, a szokásokba, hiedelmekbe. A tábor vendége lesz Tóth Lóránt fafaragó mester, akinek segítségével és irányításával borospincébe való gyertyatartót faragnak. Viseletbe öltözve vehetnek részt szüreti felvonuláson, amelyhez dalokat, játékokat, mondókákat tanulnak. A hét végén játékos mestervizsgát tesznek.
Helyszín: Dobó István Vármúzeum, Várműhely. Eger, Dobó utca 12.
Információ: Földi Viktória – 0636 310159
ALKOTÓTÁBOR II.
Könyvekbe rejtett mesék – Könyvkötészet és a mesekönyvek világa
Július 5-9.
Ebben a táborban a mesék és mesekönyvek gazdag világába visszük a jelentkezőket. A Dobó István Vármúzeum a századforduló időszakából számos „mesés” emlékkel rendelkezik, amelyek közül többet is bemutatunk a gyerekeknek. A megismert és kiválasztott mesékhez illusztrációt, kedvenc mesehősükről mélynyomatot készíthetnek. A mesék egy idő után nem csak szájról szájra terjedtek, hanem lejegyezték őket és szebbnél szebb könyvekben meg is jelentették. A gyerekek megismerkedhetnek a hagyományos kézi könyvkötészet történetével, a könyv egyes részeinek elkészítési technikájával. Készítenek díszes könyvkötő vásznat monotípia technikával, ragasztott könyvtestet keménytáblás vászonkötéssel, puha borítású bőr könyvet cérnafűzött, merített papír könyvtesttel. A táborlakókkal egy napon együtt dolgozik Vincze Kristóf könyvkötő mester is. A hét végén kiállítás készül a munkákból a szülők részére.
Helyszín: Dobó István Vármúzeum, Várműhely. Eger, Dobó utca 12.
Információ: Veréb Emese – 0630 5185532
EGRI CSILLAGOK
Készülődés az ostromra
Július 12-16. és
Július 26-30.
Ebben a táborban 1552 elevenedik meg a gyermekek számára Tinódi Lantos Sebestyén és Gárdonyi Géza segítségével. Minden nap a legenda és a valóság határára költözhetnek, részesülve a mese és a realitás nyújtotta kalandokból egyaránt. Átélhetik az előkészületek és az ostrom legfontosabb pillanatait: felépíthetik a várat homokból, óriás puzzle-ból, dönthetnek élelmezésről, építkezésről, állást foglalhatnak fontos stratégiai kérdésekben, lajstromba vehetik a vár hadinépét, miközben megismerhetik a várat, a földalatti erőrendszert és találkozhatnak a hősöket felidéző és megelevenítő vitézekkel. Megismerkedhetnek számos hadi fortéllyal, szembesülnek az ostromot támogató mesteremberek tennivalóival. Ismereteket szerezhetnek a török támadó sereggel kapcsolatban a kiállítások játékos felfedezésével, elkészíthetik Jumurdzsák gyűrűjét. Zoknicsatában élhetik át az ostrom hevét és a hét végén egy nagy Ostromjátékban mérhetik össze a csapatok erejüket, tudásukat és ügyességüket. Aki mindvégig kitart, vitézzé avatják.
Helyszín: Gárdonyi Kert és Közösségi Ház, Eger Gárdonyi-kert 5.
Információ: Kollár-Forgó Emese – 0630 8150963
HÁZAK ÉS VÁRAK
A középkori Eger
Július 19-23. és
Augusztus 2-6.
A gyerekek a régi építőmesterek nyomdokaiba lépnek. Megismerkednek az Egri vár legfontosabb védműveivel úgy, hogy közben saját maguk által készített maketteken azok változásait is számba veszik. A középkori katedrális művészeti emlékeivel találkozhatnak és üvegablakokat terveznek, festenek. Áttekintik Eger belvárosának történetét, legjellegzetesebb épületeit, szó esik a városfalakról, a hóstyák kialakulásáról. Csapatban kutatómunkát végeznek, rajzokat, metszeteket tanulmányoznak. Eger középkori épületeinek egyes elemeit el is készítik. Miközben a lakóházak különleges, elemeire bontható makettjeit vizsgálják, szó esik az ott lakók mindennapjairól. Tervezhetnek, kivitelezhetnek épülethomlokzatot is. A tábor végén az építész csapatok bemutatót tartanak, amelyről kisfilmet forgatunk.
Helyszín: Dobó István Vármúzeum, Várműhely. Eger, Dobó utca 12.
Információ: Földi Viktória – 0636 310159
A táborok minden nap 8.00-16.00 óráig tartanak. Kérjük, hogy a gyermekek reggel ne késsenek!
A táborlakókkal minden nap étteremben ebédelünk.
Kérjük, hogy olvassák el a tábor egészségügyi protokollját és legkésőbb a nyitásig hozzák magukkal az egészségügyi nyilatkozatot!
Megjegyzés küldése