0

Magyarországon összesen 39 gyógyhely található.
Az ország szinte minden részén vannak gyógyhelyek, bár Budapest és környéke ez alól kivételt jelent.
Közel 30 éven át egyetlen új gyógyhely címet sem adtak ki.
Elmondjuk azt is, hogy az elmúlt években miért lett sok új gyógyhely.

Mit jelent az, hogy gyógyhely? A gyógyhelyek azok a területek (települések, vagy településrészek), ahol biztosított a gyógyulás valamilyen természetes gyógytényező révén. Ez utóbbi lehet gyógyvíz, gyógygázfeltörés, vagy akár egy klimatikus szempontból különleges terület.

A gyógyfürdő és a gyógyvíz elnevezéshez hasonlóan a gyógyhely titulust sem aggathatja magára bárki, akinek megtetszik ez az elnevezés. Komoly kritériuma vannak a gyógyhely cím megszerzésének, még talán a gyógyvíz és a gyógyfürdő minősítésnél is komolyabbak és bürokratikusabbak.

A gyógyhely cím használatát jelenleg a Fővárosi Kormányhivatal engedélyezi és tartja nyilván, méghozzá országos hatáskörrel. A szabályozás szerint a gyógyhel cím iránti kérelmet mindig az adott település képviselő-testületének kell kezdeményeznie. Ehhez a természetes gyógytényező megléte mellett fontos kritérium a gyógyintézményi háttér megléte, ami lehet gyógyfürdő, gyógyszálló, vagy éppen gyógyszanatórium.

Emellett megfelelő infrastruktúra és olyan természeti környezet szükséges, ahol biztosítható a betegek nyugalma, azaz a levegőtisztaság és a zajszint terén is szigorú követelményeknek kell megfelelni.

Utóbbit igazolni is kell, méghozzá egy négy évszakos levegőterheltségi-szint méréssel. Be kell szerezni az Országos Meteorológiai Szolgálattól egy szakvéleményt, ami az adott terület tulajdonságait értékeli a gyógyászati tevékenység szempontjából. Orvosi szakvélemény is szükséges, ami ismerteti a gyógyászati tevékenység lehetőségeit és még számos igazolást, valamint további szakvéleményt is csatolni kell a kérvényhez.

Ahogy ebből is látszik, a gyógyhely cím odaítélése nem puszta formaság. Egy meglehetősen időigényes és költséges folyamatról van szó. Az odaítélt gyógyhely titulus ezért egyfajta minőségi garanciaként is tekinthető.

39 gyógyhely országszerte

Jelen állás szerint Magyarországon összesen 39 gyógyhely található, 37 településen. Ennek a magyarázata az, hogy Sárváron két gyógyhely is van: a gyógyfürdő és környéke, valamint az arborétum. Az ország minden részén találhatók gyógyhelyek, de Budapest ez alól kivételt jelent.

Ahogy majd a cikk végén lévő listából is látható, Lillafüred volt az első hazai gyógyhely, ami 1935-ben kapta meg ezt a címet. 1984-ig 13 település szerezte meg a gyógyhely minősítést. A magyarországi gyógyhelyek ezután 28 éven át egy exkluzív klubnak számítottak, hiszen nem bővült a címet megszerző települések száma.

Hosszú szünet után 2012-ben bővült újra a gyógyhelyek köre, méghozzá az említett két sárvári helyszínnel. Ezután hatalmas “gyógyhely boom” kezdődött. 2012 és 2018 között 25 gyógyhely címet adott ki az illetékes hatóság. A csúcsév 2016 volt, amikor tíz helyszínnel bővült a magyarországi gyógyhelyek köre.

Termál Online
bővebben a forrás eredeti helyén olvashatsz:  https://termalonline.hu/

Megjegyzés küldése

 
Top