Beatles múzeum
Kelet-Közép Európa egyetlen Beatles gyűjteménye
Eger sokszínűségére kitűnő példa a város új kedvencének számító kiállítás, az Egri Road Beatles Múzeum. Kelet-Közép Európában ez az egyetlen Beatles gyűjtemény, de a világ más részein sem jellemzőek ilyen kiállítások, olyannyira nem, hogy összesen csak öt van belőlük a Földön! Elegáns módon az egri ezek közül az egyik!
A zenerajongók számára kihagyhatatlan múzeumot két egri Beatles-fan hozta létre, a kiállított tárgyak az ő gyűjteményeikből és relikviáikból állnak. De micsoda relikviákból! A múzeum két szintjén közel 2 000 emléket láthatunk, köztük filmfelvételeket, hanganyagokat, könyveket, fotókat, ruhadarabokat, dedikálásokat. Ha már korábban is szerettük a zenekart, örülhetünk, hiszen találtunk magunknak egy zarándokhelyet, de ha eddig még nem számítottunk rajongónak, akkor azért tegyünk egy látogatást az Egri Road-ba, hogy ez megváltozhasson! Vagy csak szimplán bővítsük a látókörünket - ahogy a Beatles a zenében, úgy a Beatles múzeum is egy üde színfolt ugyanis Eger látnivalói közt.
Varázstorony
A váróteremben is élmény lenni
A váróterembe érkezve megismerkedhetünk a Naprendszerünket alapvetően meghatározó törvényeivel, az űrutazás kezdeteivel, az első Holdra szálló legénységgel. Néhány kép 3D-s hatású, ha mobilkészülékünket eléjük tartva máris térbelivé válnak.
Láthatjuk, hogyan épül fel egy űrhajó, milyen elemei vannak, továbbá kiderül, hogy az ókorban sokan isteneknek hitték a Nap körül keringő bolygókat. A gyermekek számára itt egy játszóház lett kialakítva: robotokkal, motorokkal és áramkörökkel kapcsolatos előadásokat tartanak, minden szétszedhető és újraépíthető!
Csillagásztorony és Hell Miksa
1776-tól kezdte meg működését a Specula, vagyis a csillagásztorony. A megfigyeléseket a hatodik emeleti megfigyelőtermekből, a kupolából, illetve a teraszról végezték. Hell Miksa bécsi származású, magyar csillagász szerezte be az eszközöket Európa legjobban felszerelt csillagászműhelyeiből. Érdekesség, hogy összesen 21 testvére volt, szülei és testvérei német nemzetiségűek voltak, azonban a tehetséges csillagász 1750-től már magyarnak vallotta magát, amit hivatalos iratok is bizonyítanak. Az ő nevére keresztelt csillagászati múzeumban megtalálhatóak a kor tudományos eszközei, amelyekkel a makrouniverzum megfigyelhető és tanulmányozható: különböző tükrös és lencsés távcsövek, amelyeket a kor csillagászai használtak.
A többi rész egy másik tárlat része a Barna György Optikatörténeti kiállításé. Itt mikroszkópok, lencsék, régi videokamerák tekinthetőek meg, amelyekkel talán még nagyszüleink készítettek felvételeket szüleinkről. Hatalmas fényképezőgépek melyekkel pedig ma már csak a történelemkönyvek lapjain találkozhatunk.
Varázsterem
A Varázsteremben szó szerint kézzelfoghatóvá válnak a fizikai jelenségek. Egyénileg vagy vezetőnk segítségével, kísérleteken keresztül ismerkedhetünk meg itt a világ működésével. Fejtsük meg a Bermuda-háromszög rejtélyét, lőjünk a levegőágyúval, vagy süssük el saját villámunkat a Van de Graaff-féle szalaggenerátorral. Illetve mégse, ez utóbbit bízzuk inkább a vezetőnkre. A villám csak a hozzáértők kezében válik játékszerré... A teremben találjuk a vidék egyik legnagyobb planetáriumát is, a francia mérnökök által készített félgömbbe ülve számos vetítés közül választhatunk.
Tovább haladva a torony tetejébe, a következő lépcsőfordulón a Csillagász melegedőjébe leshetünk be. A csillagászok az alattunk lévő szintről fürkészték az eget, ott viszont nem lehetett fűteni, hiszen a pára lecsapódott volna a távcsövekre. A nyitott ablakoknál hamar átfagytak a vaskos falak, és ezek közt pedig csillagászaink is. A tudósok ekkor húzódtak be az apró szobába, ahol a hatalmas kályha valódi forróságot árasztott magából. A melegedőbe menekített távcső az egyetlen, amiben még az eredeti optika található, a többiből a háború idején kiszedték ezeket a katonák.
Eger egyik legszebb Panorámája
Hamarosan egy huzatos kis átjáróban találjuk magunkat, ahonnan már látjuk is a Panoráma terasz lélegzetelállító kilátását. Becsapós, hogy bár „csak” a 8. emeleten vagyunk, az impozáns belmagasság miatt már 44 méterrel állunk az utca szintje fölött! A teraszról teljes 360 fokban körbe tudunk nézni a város fölött. Amíg az utcán csak lengedezik a szél, itt kisebb orkánnal kell általában megküzdeni, de megéri, hiszen nem mindennap tud szembenézni az ember a Bazilika tetején álló szentekkel... Érdekesség, hogy Eger legmagasabb épülete ugyan a főtéren látható minorita templom, a város dimbes-dombos elhelyezkedése miatt mégis szinte lenézünk innen erre az épületre.
A kontinens legrégebbi Camera obscuraja
A torony csúcsán találjuk a legizgalmasabb attrakciót, a Camera obscurát. Lényegében egy hatalmas fényképezőgép közepében állunk, ahol tükörrendszerrel kivetítik a város élő képét egy asztal lapjára. Az egri Sötétkamra világszinten is különleges, ez a kontinens legrégebbi működő ilyen készüléke! Ha lehetőségünk engedi, napos időben látogassuk meg, hiszen ilyenkor a legjobb a kép minősége. Felhős időben kicsit homályosan látunk, esős időben pedig sehogy, hiszen ekkor nem működik a kamera. A termet eredetileg is szórakozás céljára hozták létre, egy városi legenda szerint pedig a régi egri urak közül a féltékenyebbek innen tartották szemmel a városban járó feleségeiket. Igen, hát csalfának lenni soha, sehol nem volt szerencsés, Egerben aztán meg kiváltképp nem.
Érseki pincerendszer
Eger legendás pincerendszere
A török megszállást követően az Egerbe visszatérő Fenessy György püspök már nem akart a Várban lakni, inkább a polgári városban vásárolt két telket és a palota építéséhez szükséges tufa köveket a mögöttes dombból kezdték kitermelni.
Ez remek ötletnek bizonyult: egyrészt megépült a püspök palotája, másrészt létrejött a város alatt egy hatalmas pincerendszer, amely kiváló mikroklímával rendelkezett a borok tárolására, s így az egyház számára bor formában befolyt adót, a dézsmát is itt tárolhatták. A pincerendszer a Hatvani-kaputól a Rác-kapuig mintegy 3 kilométer hosszan nyúlt el a város alatt.
Egri vár
Kazamata
A Kazamata az Egri vár földalatti titkos alagútrendszere, mely az 1552-es ostrom idején kulcsszerepet játszott a törökök felett aratott magyar győzelemben.
A Kazamata kiállítás az Egri vár egy titokzatos és izgalmas arcát mutatja meg a látogatóknak. A kazamata egy földalatti alagútrendszernek az elnevezése, melyet azzal a céllal építettek, hogy a végvári katonák biztonságosan tudjanak közlekedni a bástyák között. Az alagutakban aknafigyelést is folytattak a katonák. Az Egri Csillagok regényben Vicuska ezen a földalatti járatrendszeren keresztül tudott bejutni a várba.
A kazamatához a Setét-kapun át vezet az út. Először egy tágas kaszárnyatermekben találjuk magunkat, ahol régi épületmaradványokat csodálhatunk meg. Az első hallásra száraznak tűnő kiállítás valójában egy izgalmas időutazást jelent, ha engedünk a csábításnak: gondoljunk csak bele, az itt kiállított kövek még testközelből látták a harcokat! Talán Dobó István várkapitány maga is kinézett azon az ablakon, amely ma kiállítva látható a teremben. Képzeljük az ablakmaradvány sok százéves rácsa mögé a török katonákat és engedjük szabadjára a fantáziánkat!
Fürdőzés
Eger egy eleganciát sugárzó fürdőváros, a város vízi létesítményei építészetileg is megérnek egy látogatást, de a lényeg, hogy egy igazán kellemes, jól felszerelt strandot találunk a belváros kellős közepén, ahol jó hűsölni a nyári kánikulában. Egerben csodálatos gyógyvíz van, a polgári hangulatot idéző strandfürdőn kívül erre épült két uszoda, egy gyógy-park és egy igazi különlegességnek számító Török fürdő.
Az Egri Termálfürdő az ország egyik legszebb városi strandja, 3 bejárattal, 5 hektáros területtel, 13 medencével és ezernyi élménnyel. Mert, ahogy Eger a városok közt, úgy az egri fürdő is egy különleges színfolt a fürdők között.
Már az elhelyezkedés is megér egy említést, hiszen a fürdő Eger szívében található, közvetlenül a történelmi városmag határán. Borozunk a főtéren, gondolunk egyet és 5 perc kényelmes séta után már csobbanhatunk is a kellemes vízben.
Találkozzunk a „kavicsosnál”
A fürdő másik különlegességét a gyógyvíz adja: feltétlenül keressük fel az 1-es számú medencét, melyet saját forrás táplál! A víz kellemesen hűvös, lágy és selymes, az egriek kedvence. Az elnevezés onnan ered, hogy a medence aljának egy része kavicsos, így folyamatosan tud feltörni a radon alapú gyógyvíz. Ha figyelmesen megnézzük az egrieket, nem véletlen, hogy idősebb korban is fiatalok.
Különleges és színes élmények
Pár lépésre a „kavicsos medencétől” egy meleg vizű díszmedencét és egy itáliai reneszánsz hangulatot árasztó dögönyözőt találunk, vízililiomokkal, zuhataggal, kagylócskákkal – igazi fotótéma. A fürdő déli részében úszómedence, gyerekmedence és csúszdamedence közül is választhatunk, de találunk itt fürdőházat és félig fedett élménymedencét is, ha esetleg rossz időben érkeznénk. Akkor se higgyük, hogy mindent láttunk, ha már minden medencét kipróbáltunk! A strandról közvetlen átjárás nyílik a Török fürdőre, próbáljuk ki ezt is!
Török fürdő
Az egri Török fürdő egy cseppnyi időutazás a múltba: a fürdő legrégebbi medencéje, a Török medence még 1610-ben épült!
Az épület legkülönlegesebb medencéje a Nagy tükörmedence, melynek varázsát a fölötte magasodó, díszes aranykupola adja. Ha kigyönyörködtük magunkat benne, nézzünk egy kicsit lefelé is, hiszen ott vár a következő meglepetés! A medencét saját forrás táplálja, a radonos gyógyvíz így a kőlapok közötti résekből, közvetlenül bugyog fel a felszínre, egészen különleges élményt nyújtva ezzel a fürdőzésnek.
Próbáljuk ki a Török fürdő mind a 6 medencéjét, majd engedjünk a kísértésnek és kényeztetésképp válasszunk a különböző masszázsok, a gőzfürdő, vagy éppen a szauna közül! A Török fürdőben a gyógyvíz radon-tartalma miatt 2,5 óra tartózkodásra van lehetőség, de ha szeretnénk, a szomszédos Termálfürdővel kibővíthetjük a programot – a két intézmény közt közvetlen az átjárás!
Jó hír a fürdőzés rajongóinak: Eger 5 -30 km-es körzetében egyedi hangulatú és szolgáltatásokat kínáló fürdőket kereshetünk fel: Egerszalók, Bükkszék és Mezőkövesd frissen felújított fürdőkkel várják a látogatókat.
forrás és fotók, visiteger.com
Megjegyzés küldése