0
Május első vasárnapján, idén május 1-jén ünnepeljük az édesanyákat – az anyák napja mintegy száz éve része az ünnepnapoknak. A következő összeállítás olyan édesanyákat mutat be, akik az anyaság mellett a történelem meghatározó szereplői is voltak.

Zrínyi Ilona erdélyi fejedelemné

Zrínyi Ilona (Fotó: Nemzeti Fotótár)

Zrínyi Ilona a magyar történelem talán egyik leghíresebb női alakja. Nemcsak tudása, műveltsége, hanem bátorsága, helytállása, tettei emelték őt igazán naggyá és híressé. Gyermekeit gondosan neveltette, mindig magával vitte őket, ő maga figyelt ételükre, italukra. Fia, II. Rákóczi Ferenc Vallomások című művében a gondos anyaként jellemzi Zrínyi Ilonát.

Szilágyi Erzsébet

Szilágyi Erzsébet és a gyermek Mátyás, Vajda Zsigmond, 1890 (Fotó: wikipedia.org)

Mátyás király híres édesanyja, Szilágyi Erzsébet erős és talpraesett asszony volt. Férje távollétében az ország legnagyobb méretű uradalmát igazgatta, de Hunyadi halálát követően politikai érzékéről is számot adhatott. Bár idősebb fiát nem tudta megóvni a hóhér pallosától, nagy érdeme volt abban, hogy fiatalabbik gyermekéből király vált. Idős korában ha kellett, királynékkal kelt birokra, majd felnevelte fia törvénytelen gyermekét.

Mária Terézia császárné

Mária Terézia portréja az 1750-es években Martin van Meytens alkotásán (Fotó: wikipedia.org)

Mária Terézia császárné az egyetlen nő, aki egyedül Habsburgként uralkodott, segített megerősíteni a katonaságot, a kereskedelmet, az osztrák birodalom oktatási és kulturális erejét. Mária Terézia tizenhat gyermeket szült. Az egyik lánya, Mária Karolina Lujza főhercegnő feleségül ment IV. Ferdinánd nápolyi királyhoz, a későbbi I. Ferdinánd nápolyi és szicíliai királyhoz. Tizenötödik lánya, Marie Antoinette pedig a francia királyhoz. Marie Antoinette extravaganciája édesanyja 1780-as halála után vitathatatlanul hozzájárult a francia forradalom kirobbanásához.

Marie Curie Nobel-díjas lengyel fizikus és kémikus

Marie Curie Nobel-díj fényképe (Fotó: wikipedia.org)

Marie Curie, a „Modern fizika anyja” néven ismert kétszeres Nobel-díjas tudós. Két lánya született, Irène és Ève. Irène férjével, Pierre Joliottal szintén Nobel-díjat kapott.

Marie Curie férje, Pierre Curie 1906-ben balesetben meghalt, így Marie két lányuk nevelése mellett, egyedül folytatta tovább közös munkájukat. A Sorbonne-on megkapta férje megüresedett állását, így lett a világhírű egyetem első női professzora. 1910-ben jelent meg a radioaktivitásról világraszóló, mára klasszikusnak számító tanulmánya, a Traité de Radioactivité.

1911-ben a rádium előállításáért kémiai Nobel-díjjal tüntették ki. 1922-ben a francia Orvostudományi Akadémia tagjává választották, nő előtte még soha nem érte el ezt a megtiszteltetést.

Hugonnai Vilma

(Fotó: Wikimedia)

Az első magyar orvosnő. Első férje Szilassy György földbirtokossal három gyermekük született. A Zürichi Egyetemen doktorált 1879-ben. Hazatérése után kérvényezte diplomájának a honosítását, azonban elutasították. Első házassága felbomlott, ezért letette a szülésznői vizsgát és szülésznőként dolgozott. Minden olyan szervezkedésben részt vett, amely a nők egyenjogúsítását tűzte ki céljául. 1887-ben férjhez ment Wartha Vincéhez, házasságukból egy leány született. Komoly harcok után végül nosztrifikálták diplomáját és 1897-ben Budapesten doktorrá avatták. A katonaorvosi szakképzés elvégzése után az első világháború idején több betegmegfigyelő állomást is szervezett, ahol az orvosok és ápolók nagy része nő volt.

II. Erzsébet királynő

Fotó: Instagram/@dukeandduchessofcambridge

A 96. születésnapját múlt héten ünneplő brit uralkodó négy gyermek, Károly walesi herceg, Anna brit királyi hercegnő, András yorki herceg és Eduárd wessexi gróf édesanyja. Erzsébetnek nyolc unokája és 12 dédunokája van. II. Erzsébet a leghosszabb ideje regnáló brit uralkodó, és egyben a legrégebb óta regnáló női uralkodó a világon. S bár szinte példa nélküli uralkodói karrierje, Erzsébet bevallottan édesanyaként tudott leginkább kiteljesedni. Egy korábbi interjúban elárulta, hogy akkor volt a legboldogabb, amikor Károly megszületett és még csak hercegnőként élt férjével Máltán.

+1

Teréz anya

Teréz anya az Örökimádás templomában (Fotó: MTI/Varga László)

Bár sosem szült, mégis rengeteg árvát nevelt és oktatott. Kalkuttai Szent Teréz, közismert nevén Teréz albán származású római katolikus apáca, a Szeretet Misszionáriusai szerzetesrend alapítója, a Nobel-békedíj és számos magas kitüntetés tulajdonosa. Az indiai szegénynegyedekben végzett áldozatos munkájával az egész emberiség elismerését kivívta. Egészségügyi képzésben is részesült, majd Kalkuttában iskolát nyitott, ahol oktatóként is szolgált. Áldozatos munkájával rengeteg gyermek életét változtatta meg.

Szerző: hirado.hu

Megjegyzés küldése

 
Top