Az egri Vasöntödét Stecz József alapította. Stecz József (1868-1945) hazai és külföldi öntödékben tanult, majd Nagyváradon lett önálló. 1912-ben költözött Egerbe, s megalapította öntödéjét.
Az öntöde Eger harmadik legrégibb ipari létesítménye a Dohánygyár és a Lakatosárugyár mellett. Kezdetben 8-10 főt foglalkoztató családi vállalkozás volt, de az 1948-as államosítást megelőzően már 28 embernek adott munkát.
A város vezetése és a lakosság egyaránt kedvezően fogadta az új iparág megjelenését. Munkaalkalmat teremtett a hóstyán lakó embereknek, a kis üzemben pedig olyan termékek készültek, amelyekre szükség volt: utcatáblák, aknák fedőlapjai, szőlőprések vagy tűzhelyek tartozékai.
1914-ben Stecz József nyerte azt a versenytárgyalást, amely a város 25 utcájának házszám- és utcatábláinak elkészítésére vonatkozott. Az 1930-as években már nemcsak Eger, hanem a megye, sőt az egész ország ismerte és használta az itt készült termékeket. Megrendelői között nagyobb üzemek, bányák, lakatosgyárak is szerepeltek.
A vállalkozás jól jövedelmezett Stecz úrnak, az elsők között volt autója a városban. Mikor 1945-ben meghalt, mesterségét Árpád fia folytatta az államosításig. 1949 után az üzem először az Egri Lakatosárugyárhoz került, majd 1953-ban a Hejőcsabai Cementipari és Gépjavító Vállalathoz csatolták.
1963-ban az Öntödei Vállalat tagja lett. Ettől az évtől számíthatjuk 1986-ig az üzem fénykorát, folyamatos bővítések történtek, automatizált technológiákat alkalmaztak. A szociális létesítmények a jelentősen megnövekedett személyi állományt szolgálták, 1986-ban három műszakban már háromszázan dolgoztak, az éves öntvénymennyiség meghaladta az 5 ezer tonnát.
A rendszerváltás ennek a sikeres korszaknak véget vetett, azonban 1994-ben fiatal mérnökök megvásárolták, majd újraindították az üzemet. Utcai bútorok, nosztalgia öntvények készültek, az öntőmesterek tudását dicséri az a 16 ágyú is, amelyet itt gyártottak, s melyek az egri vár ágyúinak hiteles másolatai. https://kultura.hu/egri-vasontodei-emlekek/
2010-ben végleg bezárt az üzem, de az Egri Városszépítő Egyesület több mint száz itt készült muzeális tárgyat ajánlott föl a Dobó István Vármúzeumnak. A technikatörténeti jelentőségű adomány képek, kandeláberek, padok, öntőformák stb. gyűjteményét jelenti.
Címlapfotó, illusztráció (kepguru.hu)
Írta: Horváthné Farkas Ildikó, beszeloutcanevek.ektf.hu |
Megjegyzés küldése