Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet részét képező Irgalmasrendi kórház és az itt működött első orvosi egyetem. Hazánk legrégebbi olyan épületegyüttese, amely a korabeli szakmai elvárásoknak megfelelően kórháznak épült, patikával rendelkezett és az óta is, megszakítás nélkül a gyógyítást szolgálja.
Markhot Ferenc Kórház (Irgalmas kórház, gyógyszertár, kolostor és templom)
Erdődy Gábor püspök 1726. október 8-án kelt alapító levelében közölte, hogy kórházat kíván létesíteni. Ebből a célból telepítette be Egerbe az istenes Szent János által alapított betegápoló irgalmas rendet. 1727. március 20-án rakták le a kórház alapkövét, 1728. december 27-én nyitották meg szerény tízágyas kórházukat, amelynek már a kezdetektől volt gyógyszertára is. Templomul a Minaret tövében álló átalakított török mecsetet használták.
1730-ban megkezdték a nyugati, majd 1746-ban az északi szárny építését is. A régi rendház 1748-ra épült ki teljesen, az egész U alakú épülettömb a Knézich utcára nézett.
1754-ben nyerte el végső arculatát, amely 1841-ig nem változott.
1769-ben, Eszterházy püspök kiadott rendelkezése alapján, ebben a kórházban kezdték meg a magyar rendszeres orvosképzést. Markhot Ferenc megyei tisztiorvos javaslatára 1769. november 25-én, az egyetem keretén belül nyílt meg a Scola Medicinalis, az Első Magyar Orvosi Iskola, megelőzve a nagyszombati, illetve a budai egyetemet is.
Mindössze 3 évig működött, mert közben megalakult a Pázmány Péter által alapított nagyszombati egyetem orvosi fakultása. Bécs nem engedélyezte egy főiskolai szintű orvosképző működését a vele szemben álló egri püspök irányítása alatt. Így sorvadt el az Eger egyetemével kapcsolatban tervezett, már megindult orvosi kar is.
1841-ben a mecsetet lebontották, és az épületet lezáró kápolna 1844-ben készült el.
1907-1909 között az épületet megnagyobbították, ekkor épült meg az egyemeletes Markhot utcai épület. 1944. október 28-án bombatalálat érte a patakparti szárnyat. Márkus Béla tervei szerint 1954-57 között az épületet felújították és részben újjáépítették.
Az 1960-as években kezdődött nagymértékű fejlesztések érdekében az irgalmas rendi kórháztól északi irányban fekvő kisebb-nagyobb telkeket kisajátították. (Tüzép telephely, faipari üzem, jó néhány lakás.)
1975-ben újabb bővítésre került sor, ekkor sajátították ki többek között a Knézich-házat is.
November 10-én rakták le a 410 ágyas új kórház alapkövét.
Az intézmény 1989-ben vette fel Markhot Ferenc nevét, s ekkor került az emblémába a gránátalma, amely hirdeti az irgalmas rendi eredetet. (Az Istenes Szent Jánosról elnevezett Irgalmas Rend jelképe a gránátalma és kereszt. A gránátalma és kereszt együttes szimbóluma az irgalmasságot és az áldozatot jelképezi. A kipattanó gyümölcs arra emlékeztet, hogy szeretetünket kiárasszuk, míg a kereszt arra, hogy áldozat nélkül nincs irgalmasság.)
forrás: bezseloutcanevek.ektf.hu
Megjegyzés küldése