A Bükkszenterzsébet és Tarnalelesz határában strázsáló Nagy-kő Észak-Magyarország kopott ékszerdobozának, a Vajdavár-vidéknek akár ikonikus sziklája is lehetne – épp csak a jelképszerephez szükséges ismertség teljes hiánya választja el ettől. Az alig taposott ösvényeken elérhető, panorámás dombhátakkal szegélyezett bércet meghódító túra rendkívüli élmény.
Észak-Magyarország turisztikailag szinte feltáratlan homokkővidékének impozáns sziklabástyája olyan lehengerlő méretekkel bír és annyira látványos, hogy ha valamely felkapottabb tájon, esetleg egy nagyobb város közelében helyezkedne el, tömegek vennék célba hétvégenként, ennélfogva jellegzetes alakját még az is jól ismerné egy-egy fotóról, aki sosem kereste föl. Ezzel szemben a bükkszenterzsébeti Nagy-kő a rendszeresen túrázó közönség előtt is jóformán ismeretlen, a róla készült képek nem köröznek a közösségi médiában, a hátára vezető turistaút két végpontjánál sosem okoz nehézséget parkolóhelyet találni.
Pedig a Bükkszenterzsébet és Tarnalelesz közelében emelkedő homokkőszikla nemcsak az ország alighanem legnagyobb összefüggő, tagolatlan sziklafala, de panorámája is a ritka, kizárólagosan hegyvidéki látványaink egyike, amit a hátára vezető tanösvény kimondottan izgalmas szakaszai készítenek elő.
Hiába emelik ki a Vajdavár-vidék középhegységi jellegét országos távlatban is páratlan geológiai kuriózumai, az erélyesen komor, mégis lágy ívű homokkősziklák, a hatalmas erdővidék „hegyárnyékban" fekszik, távol a városok pezsgésétől, ezért sosem tartott számot komolyabb érdeklődésre. Tájhasználata is máig őrzi a múlt évszázados lenyomatait: kiterjedt legelők kúsznak be a völgyekbe és föl a hegylábra, ahol a kevert, erősen megbolygatott összetételű, mégis elvadultnak ható erdőállományok birodalma kezdődik.
Pázsitos, nyílt dombhátakról hágunk a homokkőgigász tetejére Tarnaleleszről indulva, hogy föntről, gyantaillatú fenyves árnyékából szemléljük meg az Északi-középhegység egyik lebilincselő panorámáját, a Mátra és a Bükk háta mögött hullámzó dombvidéket. A szikla túloldalán meredek ösvényen ereszkedünk a buja növényzetű, sejtelmesen zegzugos árkok egyikébe, végül pedig a Darázs-patak tágas, legelőrétekkel bélelt völgyteknőjén sétálunk be Bükkszenterzsébetre.
A hegység jellegzetes világába betekintést engedő túra családdal, túrázáshoz szokott gyerekekkel is végigjárható. A tanösvény követése többnyire egyértelmű, de a szórványosan előforduló jelzések miatt erősen ajánlott a Természetjáró applikáció használata.
A túra részletes leírása az Útleírás menüpont alatt olvasható.
Egy ismeretlen ikon, a Nagy-kő felfedezése • Gyalogtúra
Megjegyzés küldése