A Szabics kikötőből, a jegyek megváltása után kis motorcsónakkal kelünk át a Tisza fő ágán, amikor végzünk a túrával, majd integetni kell a csónakos embernek, hogy jöjjön vissza értünk. A csónakok kvázi folyamatosan jönnek-mennek, nincs menetrend. Amennyiben még nem tettük meg, kenjünk be alaposan minden szabadon hagyott testfelületünket szúnyogriasztóval, nagy szükségünk lesz rá. A tanösvény neve nem véletlenül tiszavirág, a kérészek rajzásakor, általában június közepén, itt is nagy mennyiségben láthatjuk a kavargó, mindent beborító, de amúgy teljesen ártalmatlan rovarfelhőt. Ez csak pár napig tart, de a tanösvény információs tábláiról sokat megtudhatunk a környék leghíresebb rovaráról.
fotó: KirándulásTippek
A 2007-ben kialakított, 10 állomásos tanösvény 2011-ben megkapta a rangos „Az Év Ökoturisztikai Létesítménye” címet is. A folyót a mesterséges csatornával összekötő sólyapálya mellől hatolunk be az ártéri erdők csodavilágába. A vízinövényekkel teljesen benőtt csatorna is egészen csodás látvány, utunk mentén kis ismertető táblák mutatják be a területre jellemző fafajtákat. Az első állomáson a gyékénymunka és a kosárfonás rejtelmeibe kukkanthatunk be, majd jobbra elérünk egy hídhoz, most még ne menjünk át, menjünk tovább egyenesen a széles, hatalmas fák által szegélyezett sétaúton. A következő állomáson a helyi hajó- és fűrészmalmok emlékére egy nagy malomkerékre helyezték a Tisza-tó élővilágát bemutató fényképes ismertetőket. Az út végén a Gémek tornya madármegfigyelő toronyba mehetünk fel, ahonnan a furcsa nevű, többnyire népes madárkolóniáknak otthont adó Borzonat öbölbe láthatunk be.
Sétáljunk vissza ugyanazon az úton a hídig, keljünk át a kissé rozogának tűnő, de biztonságos, a tájba harmonikusan illeszkedő építményen. A kis erdei játszótér után igazi dzsungelszerű környezetben fut ösvényünk, néhány állomás után pedig kiérünk a Pákász tanösvény indító pontjához. Póznákon sorakoznak a zöld gumicsizmák, ne restelljük felvenni őket, ha be akarunk hatolni a szinte érintetlen, vadregényes ingoványba. A pákászok a lápok lakói voltak, akik itt szerezték be mindennapi élelmüket, de munkaeszközeik, használati tárgyaik is mind a vízi világ természetes anyagaiból készültek. Mai szóhasználattal a fenntarthatóság mintaképeinek nevezhetnénk őket. A kb. 1 km hosszú, 12 állomásos, játékos tanösvényen megismerkedhetünk életükkel, tárgyaikkal, lakhelyükkel. Az útvonal csak megfelelő időjárási körülmények közt járható, érdeklődjünk a bejáratnál vagy a csónakos embernél.
Már az elindulás is kalandos egy csónakba ülve, azt kézi erővel, kötélen áthúzva érünk a túlpartra, ahol ajánlatos egy ún. bugdácsoló botot magunkhoz venni, melyet időnként a talajba szúrva tudjuk ellenőrizni a láp mélységét. Az információs táblákon, a leírásokon túl különféle játékokat is kipróbálhatunk, pl. sárgolyóval dobhatunk célba, csontcsikóval játszhatunk vagy kipróbálhatjuk a lápon járást. Az ösvény végül egy madármegfigyelő toronyhoz ér, a Tisza-tó leggyönyörűbb belső tava, a Göbe partjára, innen már visszafelé kanyarodik a tanösvény, elmegyünk egy pákász kunyhó mellett, majd visszaérünk a csatorna partjára, ahol egy másik köteles csónakkal jutunk vissza a Tiszavirág tanösvény útvonalára.
bővebben az összeállítás, forrás eredeti helyén olvashatsz: » KirándulásTippek
Megjegyzés küldése