Tizenkét vármegyében, azon belül pedig 15 borvidéken mutatták ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei a szőlő aranyszínű sárgaság betegségét, ami ellen nem kapható hatékony növényvédő szer. Ha a fertőzés valahol felüti a fejét, gyorsan terjed, egy év alatt akár meg is tízszereződhet a megbetegített növények száma, és a 30 százalékos érintettség felett a teljes ültetvényt meg kell semmisíteni.
A 22 magyar borvidékből már 15-ben megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság betegsége. A kór rossz esetben egy teljes ültetvény termését képes megfertőzni és elpusztítani, ráadásul nem létezik ellene igazán hatékony növényvédő szer, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) fokozott védekezésre szólította fel a gazdákat – adta hírül a Pénzcentrum.
A betegséget a grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma okozza, amit legutóbb az ország egyik leghíresebb borvidékén, Villányban is kimutatták. Magyarországon először 2013-ban detektálták, terjedéséért az amerikai szőlőkabóca nevű rovar a felelős.
A fertőzött szőlőültetvényeken a terméshozam 20-50 százalékkal csökken.
Ráadásul évente akár meg is tízszereződhet a fertőzött szőlőtőkék száma. A tünetek közé tartozik a fásodás elmaradása, a növekedés lelassulása, valamint a vesszők elvékonyodnak és gumiszerűvé válnak. Továbbá a leveleken augusztus és szeptember időszakában sárgás foltok jelennek meg és kezdenek terjedni a leveleken, ami végül elszárad és az ág tavasszal már kevesebb fürtöt ad. Előrehaladottabb állapotban a szőlőszemek kisebbek és barnásabbak, ízük pedig rosszabb lesz.
18 éve jelent meg Magyarországon az amerikai szőlőkabóca. A kártevő aktívan hozzájárult ahhoz, hogy ez a fitoplazmás megbetegedés elterjedjen. Először 2013-ban találták meg Zalában, illetve a badacsonyi borvidéken, és innen indult meg a magyarországi terjedése
– közölte az InfoRádió műsorában Szűcs Csaba, a Nébih növényvédelmi igazgatóságának vezetője.
A portál hozzátette, 12 vármegyében található az a 15 borvidék, ahol eddig a hivatal szakemberei laboratóriumi vizsgálatokkal detektálták a fertőzést. Megjegyezték, hatékony növényvédelmi szer hiányában egyedül a betegséget hordozó, amerikai szőlőkabóca elleni védekezés nyújthat segítséget. A Nébih és a vármegyei kormányhivatalok tájékoztatókat tettek közzé, amikben pontosan leírják azokat az engedélyezett vegyszereket, amikkel lehet próbálkozni.
A védekezés egyik kiemelten fontos eleme, hogy a szőlészetek hatóságilag engedélyezett és jó minőségű szaporítóanyagokat használjanak, mikor ültetvényeket telepítenek, mellette pedig akár két-három alkalommal is – az előrejelzések alapján – végezzenek növényvédelmi kezeléseket.
Aláhúzták, ha valaki tapasztalja a betegséget szőlőin, annak jelentési kötelezettsége van a kormányhivatal felé.
Ha a fertőzés szintje eléri a szőlészet 30 százalékát a teljes ültetvényt meg kell semmisíteni, ez alatt elég csak a fertőzött növényeket.
forrás. Index.hu
Megjegyzés küldése