0
Nézelődik az ember a túra előtt a térképen: merre is az „arra”. Aztán egy kicsit elkalandozik a tekintet. Felsőtárkány, a Bükk nyugati kapuja. Nicsak, a régi kisvasút „fölötti”, Várhegy felé eső részén az áll a térképen: „Vadaskert”! 2000-es kiadású térképről van szó.

Aztán ezt olvasom ebben a könyvben:

„Felsőtárkányi vadaskert 
Heves megye

1830-ban létesítette Pyrker János László érsek. A Grassalkovich uradalomból 1831-ben hozatott ide 12 szarvastehenet és 2 bikát. 1847-ben 33 szarvas, 16 dám, 33 őz és 17 vaddisznó volt már a kertben…”

Hm, ezek szerint itt volt a Vadaskert, a mostani Várkert Lakópark területén – többek között.
No, és mi olvasható ezután? :)

„Egri vadaskert 
Heves megye

Az egri püspökség tulajdonában lévő vadaskertről 1493 óta vannak adatok. Dóczy Orbán püspök 1498-ban Tihamért is hozzácsatolja. Erdődy Gábor Antal püspök tovább bővíti a vadaskertet a XVIII. század elején.

1718-ban Károlyi Sándornak írt leveléből megtudjuk, hogy az egri vadaskertben ekkor már 45 szarvas volt. Ehhez már hozzászámította a püspök a Károlyitól kapott „hat szép szarvasfiat… és a két nagy szarvast”. Ugyancsak Károlyi Sándor küldött az egri vadaskertbe dámot, valamint medvebocsokat is. A nagy vadaskert 1718-ban készült el, amint az az említett levelezésből kiderül.”

Hm, medvebocsok…, szép! És ezt a „vadaskertet” még mindig használjuk. Igaz, ma már igen kicsi a kiterjedése, a legvérmesebb vad címet pedig a (vér)mókusok kaphatják, madárból viszont van sok – no meg, emberből és kutyából, akiknek ez a kedvelt pihenőhelyük. Nem kell messzire menni a Dobó tértől, a belvárostól, hogy a „zöldbe” kikerüljön az ember. Az egriek már biztos tudják, hol van/volt ez a vadaskert. Ha még valaki nem találta volna ki, annak elárulom: az egri Érsekkert-ről van szó! :D


Igen, az a zöld folt a képen, a belváros tüdeje! :) Talán a tizede, vagy még annál is kisebb a régi, 16. század elején létezett egri vadaskertnek, de nekünk így is a kedvencünk! :D
* * * * *
Na, ezért szép ilyen könyveket – is – olvasni! :) Legközelebb Szilvásváradon és Parádon nézek szét, de még a fácánoskertek is benne vannak ebben a könyvben. Hozzánk közel Kerecsenden, Tarnaörsön, Pusztaszikszón (ma már Füzesabony külterülete), Átányban és Nagytályán volt ilyen spéci kert.
Egyébként minden vidék képviselve van, a Dunántúltól Felvidéken és az Alföldön át Erdélyig.

Fotó: www.panoramio.com

Csőre Pál: Vadaskertek a régi Magyarországon

Forrás: https://moly.hu/konyvek/csore-pal-vadaskertek-a-regi-magyarorszagon

Megjegyzés küldése

 
Top